Podstępne esemesy o kwarantannie

Oszuści rozsyłają takie sms-y, pod żadnym pozorem nie klikajmy w podany w nim link

Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują ostatnio wiadomości sms o nałożeniu kwarantanny.  W treści podany jest link do strony internetowej. Wiadomości są tak skonstruowane, że mają zmusić odbiorcę do kliknięcia w odsyłacz. Uważajmy na tego typu linki – ostrzega policja.


Przypominamy, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej.  Po skierowaniu na kwarantannę, osoba dostaje prawidłowy sms o następującej treści: „Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play.”

– Fałszywe wiadomości tekstowe wraz z linkami dotyczą nie tylko tematu kwestii kwarantanny. Zdarza się tak, że informują nas między innymi o wystawieniu e-recepty, odnalezienia portfela, dopłaty za przesyłkę. Kliknięcie w przesłany link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”.

Aplikacja ta jest złośliwa, po instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy – przestrzega młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z KWP w Lublinie.  – Każdorazowo otrzymując takie SMS-y, które zawierają link, prosimy o nie otwieranie załączników. Możemy paść ofiarą oszustów, którzy chcą wyłudzić od nas dane, które mogą posłużyć do utraty pieniędzy zgromadzonych na koncie lub zainstalować nam złośliwe oprogramowanie – dodaje. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here