Podsumowali sezon letni

(20 września) Komisja Bezpieczeństwa i Porządku we Włodawie podsumowała sezon letni i wypracowała wnioski na przyszły rok. Zdaniem policji, było bardzo spokojnie i bezpiecznie, zwłaszcza nad Jeziorem Białym, gdzie z groźnych przestępstw odnotowano tylko jeden rozbój. Uwag jednak było sporo, zwłaszcza kierowanych do wójta gminy Włodawa, którego na posiedzeniu zastępował sekretarz gminy.

Komisja zapoznała się z dwoma dokumentami przedstawionymi przez Andrzeja Wołosa z włodawskiej komendy policji. Pierwszy to ocena zabezpieczenia sezonu turystyczno-wypoczynkowego na wodach i terenach przywodnych w 2016 r., zaś drugi to ocena pracy KPP we Włodawie za okres I półrocza 2016 r. Jak wynika z obu sprawozdań, nie jest źle z bezpieczeństwem i nad wodą, i poza nią. Spadek przestępczości w tym sezonie letnim zwłaszcza w Okunince był znaczny i wyniósł aż 20%, natomiast w kategorii kradzieży w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. wyniósł 18%. Znacznie lepiej jest także z nietrzeźwymi. Ujawniono aż o 75% mniej pijanych kierowców niż rok wcześniej. Nie odnotowano także przestępstw o dużym ciężarze gatunkowym, tj. zabójstw, zgwałceń, kradzieży samochodów. Wśród wykroczeń zdecydowanie najwięcej było tych z alkoholem w tle – w tym sezonie za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ukarano 24 osoby (rok wcześniej 22). Natomiast za zakłócanie porządku publicznego wymierzono tylko 14 mandatów (w 2015 r. – 6). Co ciekawe, za umieszczanie nieprzyzwoitych napisów ukarano w tym sezonie 8 osób. Na szczęście policja nie podaje treści tych napisów…
Policja w tym roku miała także znacznie mniejszy problem z zakłócaniem ciszy nocnej, choć był. Nie odnotowano żadnego utonięcia, co jest zasługą też sterników policyjnych, którzy wielokrotnie interweniowali w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa osób kąpiących się i pływających na sprzęcie wodnym.

W pierwszym półroczu br. policja włodawska stwierdziła również wyraźną poprawę statystyk. W tym czasie popełniono 200 czynów zabronionych (rok wcześniej 263). Wskaźnik wykrywalności wyniósł aż 85% (średnia wojewódzka to 77,5%). Wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. liczba przestępczości dotyczącej narkotyków – wszczęto 14 postępowań (przed rokiem 8). Włodawska policja może się także pochwalić szybkim czasem reakcji na zdarzenia – w mieście przeciętnie to 5 min 38 s, zaś poza miastem 13 min 48 s. Są to średnie zdecydowanie lepsze niż wojewódzkie. Na drogach włodawskich było w I półroczu jednak mniej bezpiecznie. Wypadków drogowych było 9. W ich wyniku trzy osoby zmarły, a trzynaście zostało rannych. Do tego dużo kolizji. Z ciekawszych wydarzeń policja zanotowała zderzenie dwóch rowerzystów na ścieżce rowerowej oraz przypadek 77-latki, która nie dała się „podejść” oszustowi, dzięki czemu został on schwytany, a był ścigany w całej Polsce.
Na przyszły rok, szczególnie na sezon letni w Okunince, policja i komisja miały sporo uwag do wójta gminy Włodawa. Wśród postulatów znalazły się m.in.: zakaz spożywania alkoholu na plażach i molo; zapewnienie środków dla policjantów z Lublina; poprawienie monitoringu nad Białym (choć trzy kamery już bardzo policji pomogły w tym sezonie – mówili policjanci); utworzenie nowych miejsc parkingowych. Policja widzi także konieczność większego zaangażowania się gminy Urszulin w pomoc dla policji, bowiem jeziora w tej gminie przyciągają coraz więcej turystów.
Zdaniem sekretarza gminy Włodawa Andrzeja Kratiuka, przez Okuninkę przetoczyło się w tym sezonie milion turystów. Wpływy z opłaty klimatycznej wyniosły 120 tys. zł. – Na pewno był to lżejszy sezon – mówił sekretarz. – Ciągle jednak niszczone jest mienie, często pozostawiane rozbite butelki na plaży czy w wodzie, rozpalane grille w niedozwolonych miejscach czy niszczone kosze na śmieci. Zdaniem sekretarza monitoring będzie wciąż rozbudowywany i udoskonalany.
– Dzięki wysiłkom policji i wszystkich innych służb to był bezpieczny sezon – podsumował starosta Andrzej Romańczuk. – Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jednak, dzięki wysiłkom wielu instytucji, turyści mogą czuć się coraz bezpieczniej w naszym pięknym powiecie. (gd)