Podwyżka opłat za śmieci nieunikniona?

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy gminy Rejowiec Fabryczny od 1 stycznia 2022 roku zapłacą więcej za śmieci. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach.

Na ostatniej sesji rada gminy Rejowiec Fabryczny wyraziła zgodę, by samorząd dopłacił około 50 tys. zł do odbioru i wywozu odpadów komunalnych. – Założyliśmy, że w tym roku mieszkańcy wyprodukują łącznie 550 ton śmieci – mówi wójt Zdzisław Krupa. – Po podsumowaniu dziesięciu miesięcy wyszło nam, że na składowisko odpadów zostało wywiezionych 520 ton, a mamy jeszcze listopad i grudzień, i zakładamy, że w tych miesiącach może być kolejnych ponad 100 ton śmieci. Dlatego, zgodnie z nowymi przepisami, gmina dopłaci do systemu, ale zgodę musiała wydać rada.

Jednocześnie władze gminy Rejowiec Fabryczny ogłosiły przetarg na wyłonienie firmy, która będzie przez najbliższe dwa lata wywoziła odpady komunalne. – Biorąc pod uwagę ilość wyprodukowanych śmieci w 2021 roku założyliśmy w przetargu odbiór i wywóz 650 ton odpadów rocznie, czyli o 100 ton więcej, niż dotychczas – wyjaśnia wójt. – Mamy pięć ofert, w najbliższych dniach wyłonimy firmę, z którą podpiszemy umowę.

Do tej pory za każdą odebraną tonę odpadów gmina płaciła 711 zł. – Z tego, co widziałem w ofertach, najniższa zaproponowana stawka jest zbliżona do obecnej ceny. Żeby jednak mówić o konkretnej kwocie, musimy dokładnie zbadać wszystkie oferty – wyjaśnia Krupa.

Czy ze względu na zwiększenie ilości odpadów do odbioru i wywozu w skali roku, a co za tym idzie wyższe koszty obsługi systemu, mieszkańcy gminy Rejowiec Fabryczny od 1 stycznia 2022 r. muszą spodziewać się podwyżek stawek tzw. podatku śmieciowego. Wójt Krupa takiego scenariusza nie wyklucza. Obecnie w gminie obowiązuje stawka 14 zł od osoby za śmieci segregowane i 11 zł, gdy właściciel posesji posiada kompostownik na odpady biodegradowalne. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here