Pogotowie błądziło, seniorka zmarła

Pogotowie nie mogło znaleźć domu w Krobonoszy-Kolonii, bo przy żadnej drodze nie ma znaku, który prowadziłby do tej wioski. Karetka pobłądziła i dojechała aż do Sawina. A gdy w końcu dotarła na miejsce, na ratunek było już za późno. – Od dawna upominaliśmy się o postawienie drogowskazu! – denerwuje się rodzina zmarłej.

Na znalezienie najmniejszych wiosek, tzw. kolonii, skarżyli się do tej pory przeważnie kurierzy. Brak znaków wskazujących dojazd utrudniał im pracę. Ale gdy kurier na czas nie dowiezie listu czy paczki, to nic strasznego się nie stanie. Inaczej, gdy ktoś potrzebuje pomocy i nie może się na nią doczekać, bo z powodu braku odpowiednich oznaczeń karetka lub straż błądzi po okolicy. Było tak w miniony piątek.

Rodzina z Krobonoszy-Kolonii wezwała pogotowie do chorej babci. Karetka popędziła w stronę Krobonoszy, ale minęła zjazd do sąsiadującej z nią Krobonoszy-Kolonii i dojechała kilka kilometrów dalej, aż do Sawina. Gdy załoga zawróciła i odnalazła właściwą miejscowość, na ratunek było już za późno. Starsza pani zmarła.

– Nie wiemy czy udałoby się uratować naszą babcię, gdyby pogotowie przyjechało wcześniej, ale od dawna mówiliśmy, żeby ustawić drogowskaz, aby nie dochodziło do takich tragedii – mówi pani Beata. – Wydaje się miliony złotych na drogi a nie ma kto ustawić drogowskazów.

Krobonosz jest w trakcie kilku inwestycji powiatu chełmskiego. Powstała już część drogi przez wieś a w trakcie budowy jest kolejny fragment. Kto powinien ustawić drogowskaz wskazujący dojazd do Krobonoszy-Kolonii?

– Znaki stoją w pasie drogowym i ustawia je ten, do kogo droga i pas należą. Czyli powiat przy drodze powiatowej a gmina przy gminnej – mówią drogowcy.

Główna droga prowadząca ze Stawu do Krobonoszy i dalej Sawina to droga powiatowa. Aby dostać się do Krobonoszy-Kolonii, trzeba z niej zjechać na drogę gminną. – I to powiat, przy zjeździe z tej drogi powinien ustawić drogowskaz, pokazujący jak dojechać do Krobonoszy-Kolonii – mówi Dariusz Ćwir, wójt Sawina. – Jeszcze w piątek wysłaliśmy pismo do starostwa, żeby ustawiło tam odpowiednie oznaczenia. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here