Pogranicznicy podsumowali półrocze

Jak wynika ze statystyk, od początku roku funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych ponad 2 miliony środków transportu i blisko 6 milionów osób. Na tzw. zielonej granicy zatrzymali 16 nielegalnych migrantów, ujawnili też i odzyskali 175 pojazdów, skradzionych na terytorium państw Unii Europejskiej o łącznej wartości ponad 8 milionów złotych. Do tego dochodzą zatrzymane narkotyki (głównie haszysz) o wartości ponad 19 milionów złotych i nielegalne papierosy za ponad 10 milionów złotych.


– Funkcjonariusze ujawnili od początku roku prawie czterysta fałszerstw różnych dokumentów przedstawianych do kontroli. Najczęściej chodzi o oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy, paszporty, wizy, dowody rejestracyjne pojazdów, polisy ubezpieczeniowe czy zezwolenia na pobyt oraz prawa jazdy – mówi por. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.

Podczas kontroli, zarówno w przejściach granicznych jak i w terenie, pogranicznicy wyegzekwowali od 1197 zatrzymanych poszukiwanych zasądzone im kary finansowe na 2 622 814 złotych, z czego łączna kwota kar z tytułu niezapłaconych mandatów opiewa na 2 120 460 złotych (w transporcie drogowym – 162 173 złotych, a z tytułu kar administracyjnych nałożonych na przewoźników – 201 672 złotych). (pc)