Pójdźmy malować pisanki

Głównym punktem Festiwalu będą warsztaty malowania pisanek tradycyjną metodą batikową z wykorzystaniem wosku

Dawne tradycje wielkanocne to m.in. wicie palm oraz malowanie pisanek. Muzeum Wsi Lubelskiej stara się mieszkańcom Lublina przybliżyć dawne zwyczaje wielkanocne i także w tym roku organizuje w dniach 13-14 kwietnia, tj. w najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie lubelskiego skansenu Festiwal Wielkanocny.


Program dwudniowego wydarzenia jest bogaty. Warsztaty rękodzieła, koncert pieśni pasyjnych i kiermasz wielkanocnych produktów spożywczych i rękodzielniczych – to kilka z jego najważniejszych punktów. Celem Festiwalu Wielkanocnego jest przybliżenie tradycji wielkanocnych regionu lubelskiego.

Dodatkowo, punktualnie o godz. 12 w niedzielę, 14 kwietnia w ramach Festiwalu zostaną uroczyście ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Najważniejszym punktem w sobotę, 13 kwietnia w godz. 11-14.30, będą warsztaty, w trakcie których chętni poznają zasady przygotowywania pisanek metodą przez „wydrapywanie” oraz metodą batikową, z wykorzystaniem wosku.

Uczestnicy poznają także wielowiekową historię zdobienia jaj wielkanocnych oraz zapoznają się z motywami zdobniczymi, które są charakterystyczne dla Lubelszczyzny.

Aby zostać uczestnikiem warsztatów rękodzieła należy się zapisać (drogą mailową: recepcja@skansen.lublin.pl). Koszt wynosi 10 zł. O szczegóły można też pytać pod numerem tel. 81 533 85 13 wew. 21 w godz. 9.00 – 14.00 od poniedziałku do piątku.

Tego samego dnia o godz. 13 na terenie skansenu we wnętrzu kościoła pochodzącego z Matczyna odbędzie się koncert pieśni pasyjnych. Wykonawca to chór Stella Maris.

W drugi festiwalowy dzień, tj. w niedziele 14 kwietnia cały dzień w godz. 10 – 16 na rynku muzealnego miasteczka odbywać się będzie Kiermasz Wielkanocny. Miedzy 11–13 odbędzie się tam pokaz wicia palm.

Od 11 do 12 można będzie wysłuchać wykładu o zdrowotnych właściwościach jajek oraz jak wyglądać może naprawdę „zdrowy” wielkanocny stół. Organizatorzy zapewniają, że będzie możliwość skosztowania potraw.

Punkt o godz. 12 odbędzie się – wspomniane już – rozstrzygnięcie konkursu na pisankę i palmę. Natomiast o godz. 14 można będzie wziąć udział w mszy św. w kościele z Matczyna. W czasie eucharystii odbędzie się święcenie palm.

O godz. 15 przewidziano półgodzinny występ chóru „Nadzieja” z Michowa.

Inne atrakcje tego dnia to m.in. możliwość przejażdżki bryczką oraz kącik zabaw dla dzieci.

Na teren Muzeum Wsi Lubelskiej na Festiwal Wielkanocny należy kupić bilet – 12 lub 6 zł od osoby.

Monika Skarżyńska