Pokazuje, że można

Nazwisko Gabrieli Chomiczewskiej z Włodawy bardzo często porównuje się do Grety Thunberg. Nic w tym dziwnego, bo działaczka i liderka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego we Włodawie poruszyła całe miasto i zwróciła uwagę jego mieszkańców na światowy problem.

Chociaż dzisiaj Gabriela Chomiczewska studiuje w Krakowie i rodzinne strony odwiedza rzadko, nadal jest „gorącą” postacią, nie tylko w młodzieżowych kręgach Miasta Trzech Kultur. Jej zaangażowanie w ochronę klimatu dostrzegły media ogólnopolskie. Gabriela stała się bohaterką reportaży m.in. Wirtualnej Polski, czy OKO.PRESS. Wszyscy porównują młodą działaczkę do słynnej Grety Thunberg.

To właśnie Gabriela stoi za organizacją pierwszego w historii Włodawy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który odbył się w centrum miasta pod koniec września. Jak sama opowiada, nie było to wcale łatwe. Mało tego, tam, gdzie Chomiczewska spodziewała się zrozumienia i pomocy, znalazła opór i poczuła rzucane pod jej nogi kłody. Oczywiście nie zraziło jej to i w efekcie w strajku, który komentowano we wszystkich mediach, udział wzięło ponad sto osób. (bm)