Pokonują stereotypy, rozwijają branżę IT

Programistki z ogólnoświatowej organizacji Women Techmakers zapraszają 7 grudnia lublinianki zainteresowane branżą IT na spotkanie w Pubie „U Szewca” na Starym Mieście.
Women Techmakers tworzą panie pracujące w branży informatycznej: blogerki, programistki, specjalistki od Internetu i nowoczesnych technologii. Spotkanie w Lublinie będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym mieście. – Chcemy wymienić się doświadczeniami, poznać się i porozmawiać – mówi Aleksandra Wróblewska, liderka Women Techmakers Lublin. Sama, choć od zawsze interesowała się nowymi technologiami, to w zawodzie programisty pracuje od niedawna. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i postanowiła spróbować czegoś nowego. – Wszyscy mi mówili, że to taka branża dla mężczyzn i pytali: co ty tam będziesz robić? – mówi pani Ola. – Ja pomyślałam sobie, że nie mogę się w taki stereotypowy sposób ograniczać. To, że nasze mamy i babcie tak nie pracowały wynika z pewnych społecznych ról, które przyjmowały i zmieniających się czasów. Dzisiaj kobiet w branży IT jest coraz więcej, mają świetne pomysły, są doskonale zorganizowane i bardzo zdolne. Tu nie liczy się płeć, tylko umiejętność logicznego myślenia. Chcemy poprzez takie spotkania zmieniać ten wciąż jeszcze funkcjonujący stereotyp, że jeśli informatyk, to tylko mężczyzna – wyjaśnia pani Aleksandra Wróblewska.
Lubelski oddział Women Techmakers ma w swoich planach nie tylko zrzeszanie kobiet, ale również prowadzenie szkoleń, czy wykładów zachęcających do zainteresowania się tym zawodem. – Ja na co dzień pracuję w domu. Jestem programistką, która zajmuje się sprawdzaniem gotowych produktów zaprojektowanych specjalnie dla klientów takich jak JAVA czy inne, podobne aplikacje. Moja praca, oprócz komfortu finansowego, daje mi też komfort czasowy, bo sama jestem mamą i mogę dostosowywać swój czas pracy do potrzeb mojej córeczki, która chodzi w tej chwili do szkoły – dodaje pani Aleksandra. W spotkaniu w Lublinie będzie uczestniczyło ponad 70 osób, są jeszcze wolne miejsca a wstęp jest bezpłatny. W programie m.in. szczegóły dotyczące budowy własnego sklepu internetowego czy stron www, o których opowiedzą prelegenci z Warszawy, tacy jak Dominika Zalewska, designer i frontend developer w Getline.
Spotkanie odbędzie się 7 grudnia o godz. 19.00.(EM.K.)