Pół roku bez ZUS

Pół roku bez składek na ubezpieczenie społeczne dla nowych przedsiębiorców i możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji, ale pod warunkiem niskiego przychodu. „Ulga na start”, jedno z głównych założeń „Konstytucji dla biznesu”, weszła w życie z początkiem maja.


– Nowe możliwości wprowadził pakiet ustaw, zwany potocznie „Konstytucją biznesu”. Mogą z nich skorzystać osoby, które założyły firmę 30 kwietnia 2018 roku lub założą ją później. Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z „ulgi na start” skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność gospodarczą, ale tylko wtedy, jeśli poprzednią firmę zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy regionalnego oddziału ZUS w Lublinie.

Ważne jest też, by nie świadczyć etatowej działalności dla wcześniejszych pracodawców. Z ulgi skorzystają też wspólnicy spółki cywilnej.

Przepisy oznaczają, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi od składek ZUS-owskich musi opłacić jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Comiesięczna stawka to 320 zł.

Po pół roku korzystania z ulgi na start przedsiębiorca może kontynuować działalność na tzw. małym ZUS-ie (520 zł).

Bez rejestracji, ale i bez ubezpieczeń

Z początkiem maja wszedł w życie przepis, który umożliwia też prowadzenie działalności bez wpisywania firmy w ogólnopolską ewidencję (CEIDG). Jest jednak istotny warunek.

– Dotyczy to tylko osób, których przychody w żadnym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po przekroczeniu limitu trzeba zarejestrować działalność w system CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z „ulgi na start”. Trzeba pamiętać, że osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie ma żadnego ubezpieczenia – ani społecznego, ani zdrowotnego. Nie skorzysta więc ze świadczeń ubezpieczeniowych – zaznacza rzeczniczka lubelskiego ZUS. BCH