Polkon i Tchnienie Wschodu

Ponad 5 tysięcy uczestników przyjechało do Lublina na festiwal Polcon, wyjątkowe święto fantastyki. Wielu z nich przybyło w przebraniach swoich ulubionych bohaterów.


Program od czwartku do niedzieli (24-27 sierpnia) wypełniły spotkania z pisarzami, wykłady, prezentacje, gry i pokazy. Polcon to ruchomy festiwal, który odbywa się w różnych miastach Polski. W Lublinie gościł po raz trzeci. Organizatorem tegorocznej, lubelskiej edycji POLCONU było Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”.
Jak podkreślają organizatorzy, festiwal jest przede wszystkim zabawą, fantastyczną alternatywą spędzenia wolnego czasu, „wymianą energii” i spotkaniem ludzi o podobnych pasjach. W programie zaplanowano ponad 600 wydarzeń, m.in.: sale gier, pokazy, projekcje filmowe, konkursy, prelekcje gości z Polski i zagranicy oraz stoiska wystawców. Część imprez nie była biletowana, otwarta dla wszystkich chętnych. Tłumy fanów z całego kraju przyciągały zwłaszcza spotkania z najpopularniejszymi pisarzami, na co dzień zajmującymi się tematyką fantastyki m.in. Rafałem Kosikiem, Andrzejem Pilipiukiem czy Stefanem Dardą. Tegoroczny Polkon odbywał się pod hasłem „Tchnienie Wschodu”.
(EM.K.)