Polonista potrzebny

Jednogłośnie radni przyjęli uchwałę w sprawie zwolnienia z części opłaty koncesyjnej. Oznacza to, że gmina wyciągnie pomocną dłoń do właścicieli lokali gastronomicznych, które działają na jej terenie. Najpierw jednak urzędnicy wyciągną korektory, bo projekt dokumentu przypadkiem obnażył ich braki w znajomości podstawowych zasad pisowni.


Zgodnie z projektem uchwały, który na ostatnim posiedzeniu rady dokładnie omówił sekretarz gminy Paweł Ciechan, podmioty z branży gastronomicznej mogą wystąpić do wójta o zwolnienie z 2/3 części opłaty za koncesję na sprzedaż alkoholu. Warunkiem było uiszczenie do końca stycznia pierwszej raty, a ten spełnili wszyscy (ci, którzy zapłacili od razu całość, mogą ubiegać się o zwrot środków). Taka, opracowana wzorem innych samorządów, forma pomocy dla podmiotów gospodarczych nie wpłynie znacząco na budżet gminy. W przypadku uprawnionych do złożenia wniosku zaledwie siedmiu przedsiębiorców mowa o nieco ponad 7,8 tys. zł, które nie trafią w 2021 roku do gminnej kasy.

Uchwała jest związana z wejściem w życie, 26 stycznia, nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Dzięki niej przedsiębiorcy, którym pandemia i wprowadzone obostrzenia zamknęły działalność, będą mogli choć trochę odetchnąć. Z takiego założenia wyszli też radni gminni, którzy jednogłośnie przyjęli propozycję. Zanim to jednak nastąpiło przewodniczący rady, Artur Kubacki, wytknął twórcom projektu kilka rażących błędów językowych (stylistycznych i interpunkcyjnych).

Okazuje się bowiem, że albo tak istotny dla lokalnych podmiotów gospodarczych dokument był pisany na kolanie, albo gminni urzędnicy mają problemy ze znajomością języka ojczystego.

Jakby nie było, czytając dosłownie projekt uchwały, dowiadujemy się, że zwrot środków na konta podmiotów ma nastąpić do 31 stycznia (gdzie tak naprawdę był to termin na wpłacenie pierwszej raty). Poza tym w niektórych miejscach składnia i logika szwankują, a powtórzenia i skomplikowane zdania czynią tekst niepotrzebnie zawiłym. Może zatem już czas, by uczynić język urzędniczy bardziej… ludzkim? (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here