Polski Ład plus?

Ledwo samorządy dostały pieniądze z Polskiego Ładu a trafiło im się kolejne rozdanie. Premier przeznaczył 4 mld zł na wodociągi i kanalizacje. Dotacja znowu trafi do niemal wszystkich chełmskich gmin. Wójtowie się cieszą, ale po cichu pytają skąd ta kasa?

Wiadomość o kolejnych dotacjach dotarła do wójtów w miniony piątek. Pieniądze, które wygospodarował rząd mają trafić do tych gmin, których nie wszyscy mieszańcy mają dostęp do wodociągów i kanalizacji. Podział pieniędzy nastąpił automatycznie, na podstawie algorytmów obejmujących zamożność w gminach oraz danych GUS. Gminy mogą poznaczyć dotacje na inwestycje do końca 2024 roku.

– Cieszymy się z kolejnych pieniędzy, ale na razie poza listą z zakwalifikowanymi gminami nie znamy szczegółów np. tego czy dotacja, tak jak w przypadku przekazywanych nam w ubiegłym roku czeków ma pokryć 100 proc. inwestycji czy musimy mieć do niej jakiś wkład własny – mówi Tomasz Szczepaniak, sekretarz Urzędu Miasta Siedliszcze, które dostanie 300 tys. zł na wodociągi i ponad 2,5 mln zł na kanalizacje.

Na liście znalazły się wszystkie chełmskie gminy. Gmina Chełm dostanie ponad 5 mln zł na kanalizacje, Dorohusk ponad 2,1 mln zł na wodociągi i 2,5 mln zł na kanalizacje, Dubienka (300 tys. na zł wodociągi i 928 tys. zł na kanalizacje), Białopole (300 tys. z i 1,5 mln zł), Kamień (300 tys. zł i 955 tys. zł), Leśniowice (334 tys. zł i 1,9 mln zł), Rejowiec Fabryczny (300 tys. zł i 1,4 mln zł), Ruda-Huta (679 tys. zł i 1,8 mln zł), Sawin (1,1 mln zł i 1,6 mln zł), Wierzbica (300 tys. zł i 1 mln zł), Wojsławice (300 tys. zł i 1,7 mln zł), Żmudź (692 tys. zł i 900 tys. zł), Rejowiec (1,4mln zł na kanalizacje). Na liście nie znalazło się miasto Chełm i miasto Rejowiec Fabryczny. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here