Pomagają od stu lat

W cyklu „Działacze i społecznicy wśród nas” prezentujemy Ochotniczą Straż Pożarną w Wojsławicach. Jednostka ta istnieje od ponad stu lat.

Działają od ponad stu lat, ale idą z duchem czasu. Wystarczy przejrzeć fejsbukowy profil OSP KSRG Wojsławice, aby dowiedzieć się, jak często mieszkańcy gminy – i nie tylko – korzystają ze wsparcia druhów. To wyjazdy do pożarów, pomoc przy wypadkach samochodowych, powodziach. Ostatnio m.in. pomagali usuwać powalone na jezdnię drzewo, uwalniali bociana, który utkwił w gnieździe. Bywa, że interweniują nawet codziennie. Historia tej jednostki jest ciekawa. Powstała w 1917 r. Założycielem i pierwszym prezesem zarządu był mgr Drabikowski – aptekarz. W tym czasie straż liczyła 50 członków i dysponowała sikawką ręczną ufundowaną przez dziedzica Rzewuskiego z majątku Kukawka. Członkowie OSP należeli do Polskiej Organizacji Wojskowej.

W 1919 r. większość strażaków została wcielona do wojska. Rok później prezesem został Stanisław Lackowski i jednostka liczyła 20 strażaków. W 1926 r. założono przy OSP pierwszą drużynę żeńską – „samarytanek”, a jej komendantką była Maria Szymańska. W 1927 r. została zorganizowana orkiestra dęta. Tworzyło ją 24 muzyków, a pierwszym kapelmistrzem był Józef Romaniuk. W 1932 r. prezes zarządu – Stanisław Biernacki – na walnym zebraniu straży wystąpił z wnioskiem budowy remizy strażackiej.

Materiały na budowę remizy uzyskano z majątku Wojsławickiego będącego własnością banku ziemskiego. Remizę budowano w czynie społecznym. W 1932 r. zakupiono pierwszą motopompę marki „Leopolda” typu PO3 z kompletnym wyposażeniem oraz 150 m węża tłoczonego. W okresie okupacji członkowie straży pełnili całodobowe warty przy remizie. W 1948 r. mieszkańcy Wojsławic ufundowali dla OSP sztandar, który znajduje się w izbie pamiątek.

W 1956 r. strażacy w czynie społecznym wyremontowali podworską pralnię na garaż. W następnym roku z komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Chełmie otrzymano samochód bojowy marki STAR 20 z motopompą i wężami tłoczonymi. W latach 1960 – 1961 strażacy wybudowali i oddali do użytku nową remizę, która służy im do dziś. W kolejnych latach pozyskiwane były kolejne wozy i sprzęt, który w wielu przypadkach służy druhom do chwili obecnej.

W 1993 r. sztandar OSP w Wojsławicach został odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”, a w 1995 jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W 2017 r. przeprowadzono generalny remont części garażowej budynku OSP. W 2017 r. jednostka otrzymała samochód pożarniczy RENAULT G-270, zakupiony z budżetu gminy Wojsławice. W 2018 r. świętowano jubileusz 100-lecia OSP Wojsławice. Z kolei w maju br. podniośle świętowano Dzień Strażaka.

Wyjątkowym punktem uroczystości było odsłonięcie figury Świętego Floriana, patrona strażaków, która została umieszczona na frontonie garaży OSP. Ufundowali ją strażacy z wojsławickiej jednostki. Dziedzictwo ochotniczych straży pożarnych w gminie Wojsławice upamiętnia Ośrodek Kultury i Tradycji Pożarnictwa w części świetlicowej OSP Wojsławice. Służy on nie tylko strażakom, ale także młodzieży szkolnej, harcerzom oraz zespołom artystycznym.

W skład obecnego Zarządu OSP Wojsławice wchodzą: Piotr Staiński – prezes, Tomasz Błażucki – naczelnik, Mariusz Markowski – sekretarz, Krzysztof Kniaziuk – skarbnik, Piotr Grzywaczewski – gospodarz. Najaktywniejszymi i najbardziej zasłużonymi druhami strażakami OSP Wojsławice na przestrzeni ostatnich kilku dziesiątek lat byli: Józef Bitner, Stefan Błazucki, Czesław Burda, Witold Harczuk, Kazimierz Jednorał, Stanisław Kurzyński, Henryk Lackowski, Feliks Małysz, Zbigniew Markowski, Bronisław Nosek, Józef Oberda, Edmund Osuchowski, Antoni Pelc, Stanisław Prokop, Franciszek Radomski, Michał Rzeszot, Marceli Staiński, Władysław Szal, Wiesław Szerement, Waldemar Tudraj, Józef Turowski, Zbigniew Żołnierczuk. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here