Pomoc społeczna nie kupi leków

Przez nowelizację prawa farmaceutycznego domy pomocy społecznej nie mogą kupować leków dla swoich podopiecznych, bo nie są podmiotami leczniczymi. – Wybrnęliśmy z tej sytuacji, ale mamy przez to więcej pracy – mówi Marcin Kopciewicz, dyrektor DPS w Nowinach.

6 czerwca zmieniły się przepisy farmaceutyczne. Według nich leki na receptę i bez recepty mogą być kupowane pacjentom jedynie przez podmioty uprawnione. Wśród nich są podmioty lecznicze, czyli szpitale albo przychodnie zdrowia, ale nie ma domów pomocy społecznej czy hospicjów.

Nowelizacja miała ukrócić nielegalny obrót lekami i wywożenie ich za granicę. Ale w rzeczywistości utrudni pracę dps-om. – Wybrnęliśmy z tej sytuacji, ale mamy przez to znacznie więcej pracy – przyznaje Marcin Kopciewicz, dyrektor DPS w Nowinach.

Apteka, która wygrała przetarg na dostarczanie leków do Nowin, wystawia faktury na konkretnych podopiecznych. I już na fakturach wyszczególnia, jaką część pokrywa chory, a ile dopłacają Narodowy Fundusz Zdrowia i DPS. Przez to dyrektor podpisuje codziennie po kilkaset dokumentów. – W normalnym przypadku apteka wystawiłaby nam jedną, zbiorczą fakturę, którą my już na miejscu rozpisywalibyśmy w książce rozchodów leków – mówi dyrektor. I być może wkrótce tak będzie, bo ministerstwo zdrowia zapowiada zmianę nieudanego przepisu. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here