Pompeje – miasto spod gruzów

Było krótko po południu 24 sierpnia roku 79 n.e. gdy Wezuwiusz wysłał do atmosfery wysoką chmurę pary i popiołu. Starożytne rzymskie miasto Pompeje w pobliżu współczesnego Neapolu zostało wkrótce pokryte całkowitą ciemnością. Pierwsza faza erupcji polegała na wyrzucaniu chmury pyłu i skał, które pogrzebały pod sobą mieszkańców miasta. Po 12 godzinach ciągłej aktywności wybuchowej rozpoczęła się druga faza erupcji, która charakteryzowała się znacznym przepływem lawy w dół stoku Wezuwiusza. W rzeczywistości erupcja Wezuwiusza wyrzuciła 1,5 miliona ton lawy na sekundę do Pompejów i okolicznych miast.

W krótkim czasie zginęło dwa tysiące ludzi, małe miasteczka Herkulanum, Oplontis i Stabie zostały zniszczone, a Pompeje zostały zmienione na zawsze. I tu pogoda jutro mogłaby wiele zmienić, bo dzięki dokładnym prognozom krótkoterminowym nie musimy już przejmować się niezapowiedzianymi zmianami w pogodzie. Wiemy, jaka będzie temperatura, czy będą opady i w jakiej ilości oraz z którego kierunku będzie wiało.

Życie w Pompejach w czasach rzymskich

Na przełomie I wieku n.e. miasto Pompeje, położone około pięciu mil od Wezuwiusza, było kwitnącym kurortem dla najwybitniejszych obywateli Rzymu. Eleganckie domy i wyszukane wille stały wzdłuż brukowanych ulic i miały już hydraulikę. Turyści, mieszczanie i niewolnicy wchodzili i wychodzili z małych fabryk i sklepów rzemieślniczych, tawern, kawiarni i łaźni. Ludzie zebrali się na arenie na 20 000 miejsc i wylegiwali się na placach i targowiskach na świeżym powietrzu. W przeddzień tej pamiętnej erupcji w 79 r. n.e. uczeni szacują, że w Pompejach i okolicach mieszkało około 20 000 osób.

Erupcja i wpływ pogody

Podczas gdy jakieś siedemnaście lat wcześniej w tym samym regionie miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, w dniach poprzedzających potężną erupcję na Wezuwiuszu, na ogół występowały tylko niewielkie trzęsienia ziemi i nie było to zbyt nietypowe dla mieszkańców Pompejów, którzy nie mieli pojęcia, co ma się wydarzyć. W rzeczywistości mieszkańcy Pompejów nawet nie wiedzieli, że Wezuwiusz był czynnym wulkanem, ponieważ nie wybuchł od 1800 lat. Gdyby erupcja miała miejsce w innym dniu, mieszkańcy Pompejów mieliby większe szanse na ucieczkę.

Zwykle wiatr wieje w kierunku południowo-zachodnim w sezonie letnim w tej części Półwyspu Apenińskiego, a to zdmuchnęłoby kolumnę popiołu, z dala od Pompejów. Jednak tego pamiętnego dnia wiatr wiał w kierunku północno-zachodnim – prosto w kierunku Pompejów. W obecnych czasach taka tragedia by się nie wydarzyła, rozwój badań sejsmicznych i warunków pogodowych, zaowocował takimi programami jak radar pogodowy, gdzie zjawiska poprzedzające taki wybuch byłyby odpowiednio wcześniej zaobserwowane i ludzie zostaliby ostrzeżeni na czas.

Pompeje dziś

Około trzech czwartych ze 165 akrów Pompejów zostało wykopanych, co czyni je największym na świecie wykopaliskiem i stanowiskiem archeologicznym. Odkryto około 1 150 ciał z około 2000, które prawdopodobnie zginęły w mieście, gdy zostało zniszczone. Odkryto, że popioły działały jak cudowny środek konserwujący. Pod całym tym pyłem Pompeje były prawie dokładnie takie, jakie były 2000 lat wcześniej, dzięki brakowi powietrza i wilgoci. Jego budynki były nienaruszone, a przedmioty codziennego użytku i AGD zaśmiecały ulice.

Dziś Pompeje stały się główną atrakcją turystyczną i co roku przyciągają około 2,5 miliona odwiedzających. Turyści przybywają z całego świata, aby zobaczyć, jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie. Za wstęp na teren wykopalisk zapłacić można online np. z wykorzystaniem kalkulatora walut. 

Wezuwiusz nadal budzi respekt

Wezuwiusz jest jednym z najczęściej badanych wulkanów na świecie ze względu na długi odstęp czasu z historycznymi erupcjami (około 2000 lat) i faktem jest to, że jest to pierwszy, dobrze udokumentowana historyczna erupcja. Wezuwiusz jest jedynym aktywnym wulkanem w Europie kontynentalnej i nie wybuchł od 1944 roku, ale nadal jest uważany za jeden z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie, zwłaszcza, biorąc pod uwagę fakt, że w najbliższej okolicy mieszka ponad 3 miliony ludzi. Jeśli ktoś zdecyduje się na wyprawę do słonecznej Italii, może sprawdzić w katalogu firm, jakie firmy oferują wycieczki i zwiedzanie zjawiskowego wulkanu.

Materiał partnera