Popływamy w „Parku Avia”

Budowa kompleksu „Park Avia” przekroczyła już półmetek

Powstający przy ulicy Fabrycznej kompleks basenowo-rekreacyjny określany dotąd roboczo mianem „Słoneczny Świdnik” będzie nosił nazwę „Park Avia”. Choć do jego otwarcia zostało jeszcze kilka miesięcy, władze miasta zdecydowały rozstrzygnąć tę kwestię już teraz.


Przy ul. Fabrycznej od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia przez ponad pół wieku funkcjonowały obiekty sportowe i odkryte baseny „Avii”. Należące do WSK PZL-Świdnik obiekty były oblegane przez świdniczan. W 2010 roku ze względu na fatalny stan techniczny zostały wyłączone z użytkowania, a w 2016 roku miasto, które w międzyczasie przejęło teren od PZL, dysponując ekspertyzą, że nie nadają się do przebudowy zdecydowały o ich zrównaniu z ziemią i postawieniu nowego kompleksu basenowo-rekreacyjnego. Na realizację tych zapowiedzi świdniczanie czekali do 2018 roku. Dziś inwestycja, nazywana dotąd roboczo „Słoneczny Świdnik”, przekroczyła już półmetek i właśnie ratusz zdecydował się „ochrzcić” ją oficjalnie.

– Obiekt nazywał się będzie „Park Avia”. Cały będzie bardzo nowoczesny, ale chcemy, żeby nawiązywał do naszych pięknych tradycji oraz historii i przywoływał miłe wspomnienia wszystkim, którzy pamiętają jeszcze obiekty i baseny sprzed lat – tłumaczy Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika. – Samo słowo „Park” ma kojarzyć się z rekreacją, czyli basenami, boiskami, zielonymi terenami, które będą częścią kompleksu. Natomiast drugi człon to oczywiście nawiązanie do nazwy naszego świdnickiego klubu.

Kolorystyka logo i samych basenów również ma nawiązywać do barw klubowych. W logo będą dwa kwadraty. Jeden granatowy z białą literą A, a drugi biały z granatowym napisem Park Avia. Na elewacji budynku będą żółte akcenty, z zjeżdżalnie będą żółto-niebieskie. W środku znajdą się zdjęcia, wystawy, ekspozycje trofeów zdobytych w przeszłości przez sportowców „Avii”.

Władze miasta zastanawiały się też nad nazwą „Avia Park”, ale uznały ja za zbyt anglojęzyczną.

Baseny pełne atrakcji

Ich budowa zaczęła się w lipcu 2018 roku i ma zakończyć się w lutym w 2020 roku. Ponad połowa prac jest już wykonana, a całość będzie kosztować ok. 50 mln zł.

Pod dachem oprócz basenów o wymiarach 25 na 12,5 m, pływalni rekreacyjno-szkoleniowej o wymiarach ok. 12,5 na 7,5 m, będą jeszcze m.in. brodzik dla dzieci, zjeżdżalnie, wanny z hydromasażem i sauny oraz część gastronomiczna i fitness. Na zewnętrz będzie basen ze strefami rekreacyjnymi i masażu, wodny plac zabaw dla dzieci, basen do nauki pływania i zjeżdżalnie.

Oprócz wodnych atrakcji zaplanowano też boiska do piłki nożnej plażowej i siatkówki plażowej, dwa boiska do koszykówki, siłownię „pod chmurką” i plac do parkuru. Na zewnątrz, jako odrębna inwestycja sfinansowana z unijnego programu „Zielony LOF”, powstanie park, a w nim m.in. tężnia solankowa, plac zabaw, oświetlone alejki i publiczna toaleta. JN