Poradnia przeciwgruźlicza urąga standardom, ale już niedługo

Przyszpitalna poradnia gruźlicza wygląda jak relikt minionych czasów. Pacjenci skarżą się, że przyjmowani są w budynku, który bardziej przypomina budę albo zaplecze gospodarcze niż medyczny obiekt. Ale wkrótce to się zmieni.

Główny budynek chełmskiego szpitala wysoko stawia poprzeczkę i chociaż ma już swoje lata, to nadal robi dobre wrażenie. Do dyspozycji pacjentów na oddziałach są sale z własnymi łazienkami wyposażone w nowoczesny sprzęt. W podobnym, wysokim standardzie utrzymany został remont tzw. starego szpitala, w którym tworzone będzie centrum rehabilitacji.

Zupełnie inaczej prezentują się budynki na tyłach szpitala, w których mieszczą się m.in. oddział zakaźny i psychiatryczny. Pisaliśmy niedawno, że przypominają bardziej lazaret z minionych czasów niż współczesny szpital. A pacjenci z Covid-19, którzy trafili tam na leczenie, wysyłali nam zdjęcia zdezelowanego wyposażenia i dziur przy oknach. Teraz na warunki urągające standardom skarżą się pacjenci poradni gruźliczej. Ta mieści się w niewielkim budyneczku schowanym za oddziałem zakaźnym. – Bardziej przypomina budę, albo jakiś budynek gospodarczy niż medyczny obiekt – mówią. – A o tym, jak wygląda wewnątrz, szkoda mówić.

O tym, że poradnia nie prezentuje się dobrze, wie dyrekcja szpitala. – Faktycznie, pomieszczeniom daleko do standardów, ale wkrótce się to zmieni – mówi Mariusz Kowalczuk, zastępca dyrektora ds. administracyjnych w szpitalu w Chełmie. – Otrzymaliśmy cztery miliony złotych w ramach dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na modernizację oddziałów obserwacyjno-zakaźnego, pulmonologicznego i medycyny paliatywnej oraz właśnie poradni przeciwgruźliczej. Dotacja podzielona jest na dwie części. W bieżącym roku otrzymamy milion a w 2022 – trzy miliony złotych.

Za budżetowe pieniądze pomieszczenia mają być dostosowane do możliwości pełnienia funkcji izolacyjnych na potrzeby pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem Covid-19. – Wyremontujemy budynki i wyposażymy je – mówi M. Kowalczuk.

Z RFIL szpital dostał też dotację na modernizację laboratorium mikrobiologicznego (ponad 800 tys. zł), remont ciepłowni (1 mln zł), przygotowanie izolatoriów w budynku administracji (400 tys. zł), utworzenie chełmskiego kompleksu opieki okołoporodowej (3 mln zł), modernizację głównego budynku szpitala (1,5 mln zł), zakup mammografu (850 tys. zł). Łącznie przez dwa lata do szpitala wpłynie 11,5 mln zł. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here