Porozmawiajmy o kulturze

W dniach 19-20 września w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Nie zabraknie wykładów, prelekcji, wyjątkowych gości, koncertów, paneli dyskusyjnych. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.kongreskultury.com.


Celem Kongresu jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń dla wszystkich pracowników sektora kultury. Jest to też wydarzenie skierowane do pasjonatów i animatorów kultury z całego regionu, ale również idealna okazja do zdobycia inspiracji do dalszych działań przez uczestnictwo w dyskusjach, debatach i wykładach, prowadzonych oraz przygotowanych przez najlepszych ekspertów.

Kongres rozpocznie się wykładem Jerzego Buzka, byłego premiera, obecnie europosła i współzałożyciela Fundacji na rzecz Rodziny i Fundacji Pro Publico Bono. Następnym punktem programu będzie panel ekspercki pt. „Dziś o przyszłości” z udziałem Szymona Hołowni, Doroty Masłowskiej, Katarzyny Jagiełło, Mirosława Filiciaka, Karola Jachymka i Piotra Franaszka. Panel poprowadzi Jerzy Kisielewski.

Około godziny 18.00 rozpocznie się Gala Kultury. Zaplanowano również koncert sopranistki Ewy Vesin, która wystąpi w towarzystwie muzyków Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Dzień zakończy się uroczystą kolacją i występami zespołów z Lubelszczyzny.

W czwartek będzie można uczestniczyć w panelach dyskusyjnych. Pierwszy z nich, zatytułowany „Muzyka Gra”, poprowadzi Piotr Piszczatowski – pomysłodawca i kurator Targowiska Instrumentów przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, koordynator Pracowni Muzyki Tradycyjnej przy Instytucie Muzyki i Tańca w Warszawie. Uczestnicy zastanowią się, jak czerpać inspiracje ze źródeł, a jednocześnie tworzyć muzykę, która nie powielałaby znanych schematów i stereotypów, jak zachować równowagę pomiędzy kultywowaniem tradycji w stanie nienaruszonym, a jej upowszechnianiem, jak edukować odbiorców i nowe pokolenia tak, aby mogli stać się bardziej świadomymi uczestnikami kultury, a w efekcie, jak cieszyć się tym, że możemy współtworzyć, a jednocześnie być częścią wspólnej, choć bardzo różnorodnej tradycji muzycznej.

Drugim będzie „Wzornictwo ludowe w dobrej cenie”, za który odpowiada Michał Bachowski – ekonomista i design manager, pasjonat nowych dróg w obszarze wzornictwa, technologii, marketingu a jednocześnie zastępca redaktora naczelnego serwisu rynku i kultury F5 (fpiec.pl).

Z kolei Jakub Cieślak zaprosi na dyskusję pt. „Obrzędowość na nowo”. Moderator jest m.in. krytykiem teatralnym „Rzeczpospolitej” i miesięcznika „Teatr” i jurorem wielu festiwali teatralnych. Tematem spotkania będzie wykorzystanie elementów obrzędowości w różnych przejawach życia społeczno-kulturalnego i motywy tradycyjnej obrzędowości wykorzystane w kreacjach teatralnych, filmowych i muzycznych.

Ostatnim panelem, który poprowadzi Alicja Dąbrowska – dziennikarska, tłumaczka i podróżniczka jest „Debata na pokaz”. Jej uczestnicy będą szukać odpowiedzi na pytania: Jak wykorzystać zasoby danego regionu czy obszaru kulturowego, aby przyciągnąć turystów? Jak wypromować zasoby lokalne do stworzenia produktu reprezentującego Polskę na rynkach zagranicznych? Jak pokazać nasze wartości kulturowe za granicą?

Organizatorami wydarzenie są Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

Joanna Niećko