Postawią mur

Miasto szykuje przetarg na odbudowę zawalonego muru odgradzającego teren parafii pw. NNMP przy ul. Lubelskiej. Ratusz nie ma wyjścia, bo kilka lat temu przejął od parafii w zarząd ten teren.

Fragment zabytkowego muru odgradzającego teren parafii pw. NNMP od ul. Lubelskiej runął w styczniu br. Według inspektorów nadzoru budowlanego zawalił się ze starości, a jego fundamenty były w fatalnym stanie. Przyczyniła się do tego pogoda – woda dostała się w szczeliny i zamarzła, a mur stracił stabilność. To był szósty przypadek, kiedy padł fragment muru przy ul. Lubelskiej. Proboszcz parafii NNMP zapowiadał, że będzie chciał go odbudować, ale trudno mu było mówić o konkretnych terminach. Okazuje się, że realizacja inwestycji będzie należała do ratusza. Kilka lat temu miasto przejęło od parafii w zarząd ten teren, przyjmując tym samym na siebie tego typu zobowiązania. Teraz trwają formalności niezbędne do odbudowy muru. Dokumentacja techniczna jest już gotowa.
– Obecnie przygotowywana jest specyfikacja przetargowa – informuje Roland Kurczewicz z Urzędu Miasta Chełm.
Przetarg wyłoni wykonawcę, który zajmie się naprawą muru. Oprócz zawalonego fragmentu odbudowany ma być dodatkowo krótki, przylegający odcinek ogrodzenia. Naprawione mają być też schody przed murem od strony ul. Lubelskiej.
Umowę, na podstawie której ratusz wziął od parafii w zarząd część przylegającego do kościoła terenu, podpisano kilka lat temu. Był to jeden z warunków, aby miasto mogło złożyć wniosek o unijną dotację na rewitalizację „Górki Chełmskiej”. Z dofinansowania nic nie wyszło, ale umowa z parafią wciąż obowiązuje. Urzędnicy mówią, że to się przyda, bo plany pozyskania dotacji na „Górkę” są aktualne. To jeden z projektów wpisanych do przyjętego niedawno Programu Rewitalizacji Miasta Chełm, który ma ułatwić pozyskiwanie dofinansowań. (mo)