Postawili kropkę nad i

Zapowiadana od miesięcy transakcja dotycząca kupna przez miasto dworca PKS, znajdującego się w centrum Chełma, została sfinalizowana. W minionym tygodniu podpisano akt notarialny. Według naszych ustaleń, nieruchomość kosztowała około 1,6 mln zł.

Pomysł zakupu przez miasto i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej należących do prywatnej spółki PKS nieruchomości narodził się w minionym roku. Po długich negocjacjach ustalono, że samorząd kupi działkę u zbiegu ulicy Lwowskiej i al. Armii Krajowej, na której znajdują się dworzec autobusowy wraz z budynkiem, natomiast MPGK stanie się nowym właścicielem przyległej nieruchomości ze stacją paliw włącznie i terenami przy ul. Hutniczej.

Za całość PKS na początku żądało około 8 mln zł. Ostatecznie za sprzedaż nieruchomości ma dostać nieco ponad 5 mln zł. MPGK akt notarialny z PKS podpisało jeszcze z końcem minionego roku. Miejska spółka należność ma regulować w ratach, z czego ostatnia musi być zapłacona do końca czerwca br.

Miasto natomiast akt notarialny na zakup działki dworca PKS podpisało w ubiegłym tygodniu. Za nieruchomość ma zapłacić, jak ustaliliśmy, około 1,6 mln zł. Prezydent Chełma, Jakub Banaszek zapowiada, że położoną w atrakcyjnym miejscu nieruchomość czeka całkowita odmiana. Nie wyklucza, że miejsce zachowa – przynajmniej w części – swoją dotychczasową dworcową funkcję. – Z pewnością zyska jednak także nowe funkcjonalności, które pozytywnie i ożywczo wpłyną nie tylko na okolicę, ale i na całe miasto – dodaje Jakub Banaszek.

Prezydent kilka miesięcy temu informował, że koncepcje urbanistyczne tego terenu opracują studenci Wydziału Architektury Politechniki Lubelskiej w ramach praktyk. Działka, gdzie obecnie znajduje się dworzec PKS, ma stać się prawdziwą wizytówką miasta.

W drugiej połowie br. MPGK ma przekształcić istniejącą przy dworcu PKS stację paliw w miejską, gdzie mieszkańcy będą mogli zatankować benzynę czy olej napędowy za cenę niższą, niż w innych tego typu punktach w mieście. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here