Potrzeba krwi

RCKiK organizuje również cały czas terenowe akcje poboru krwi. Najbliższa w Lublinie odbędzie się 26 marca w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Słowicza 3. Godziny rejestracji: 08:30 – 12:00

W związku z epidemią koronawirusa odwołano wiele zaplanowanych akcji honorowego oddawania krwi. Krwiodawcy zachęcają więc do oddawania krwi bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przy ul. Żołnierzy Niepodległości 8, bo jej zapasy bardzo się uszczupliły w przeciwieństwie do potrzeb.


W związku z zamknięciem z powodu koronawirusa szkół odwołano m.in. akcje krwiodawstwa, które miały się odbyć w świdnickich szkołach: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego, Zespole Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida oraz w II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Tymczasem każda taka akcja wzbogaca zapasy RCKiK w Lublinie o kilkadziesiąt litrów krwi różnych grup.

– Jesteśmy w nadzwyczajnej sytuacji. Rozwija się koronawirus, a z tym wiążą się utrudnienia i ograniczenia normalnego funkcjonowania dotyczące również krwiodawstwa. Przykładem tego jest odwołanie organizowanych przez nas akcji w świdnickich szkołach, ale również wielu innych zbiórek, które normalnie odbywają się na terenie całego regionu. To może spowodować, iż zabraknie krwi do ratowania życia. Apelujemy więc do wszystkich o zgłaszanie się do oddawania krwi bezpośrednio w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie oraz w innych stacjach krwiodawstwa w naszym województwie – mówi Andrzej Słotwiński, prezes honorowy Klubu HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy PZL-Świdnik. – Tam można oddać krew z zachowaniem wszystkich rygorów bezpieczeństwa epidemiologicznego.

W związku z koronawirusem krwiodawców obowiązują dodatkowe rygory. Do stacji mogą zgłaszać się osoby w pełni zdrowe, które nie miały kontaktu z osobami zarażonymi czy objętymi kwarantanną albo nadzorem sanepidu i w ostatnim czasie nie przebywały w Chinach, Francji, Hiszpanii, Iranie, Japonii, Niemczech, Korei Południowej, USA (stan Waszyngton i Kalifornia), Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Szwecji, Holandii, czy Norwegii.

Dni i godziny rejestracji w RCKiK w Lublinie

Poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.00-13.30 – krew pełna i 7.00-13.00 – osocze; we wtorki i czwartki w godzinach 7.00-17.00 – krew pełna, 7.00-16.30 – osocze, 7.00-16.00 – płytki; w soboty w godzinach 7.30-11.30 – krew pełna, 7.30 – 11.00. – osocze oraz 7.30-10.30 – płytki. Jest też możliwa rejestracja dawców szpiku. Zapisy są przyjmowane w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 7.00-13.30; we wtorki i czwartki w godzinach 7.00-17.00 oraz w soboty w godzinach 7.30-11.30. JN