Powiat pozostanie wolny od ideologii LGBT?

O uchylenie przyjętego przed dwoma laty stanowiska „Samorząd wolny od ideologii LGBT” zwraca się do władz Powiatu Świdnickiego aktywista z Rzeszowa. Przygotował obszerną petycję, w której przekonuje, że samorządy powinny wycofać się z przyjętych deklaracji. Sprawą tą rada powiatu zajmie się najprawdopodobniej na najbliższej sesji.

Dwa lata temu, w marcu zdominowana przez PiS Rada Powiatu Świdnickiego jako pierwsza w regionie, a prawdopodobnie i w kraju, przyjęła stanowisko w sprawie deklaracji „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Była to swoista odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, Kartę LGBT Plus, i jak tłumaczono – wyraz troski o rodziny, dzieci i młodzież.

Przyjęcie deklaracji poprzedziła wówczas gorąca dyskusja, ale ostatecznie stanowisko przeciw szerzeniu ideologii LGBT zostało przyjęte. Większość radnych, w tym cały klub rządzącego w powiecie PiS, była za; od głosu wstrzymał się Dariusz Tokarzewski (KO), a przeciw byli Jakub Osina i Edyta Lipniowiecka (ŚWS). Zanosi się na to, że sprawa przyjętego przed dwoma laty stanowiska wróci na najbliższej sesji rady powiatu, a ta ma odbyć się w piątek, 26 marca.

Ma to związek z petycją, którą do władz powiatu złożył Jakub Gawron, aktywista z Rzeszowa. W obszernym, 14-stronicowym piśmie wnosi o uchylenie przyjętej w 2019 roku deklaracji. Nie zanosi się jednak na to, aby petycja rzeszowianina zmobilizowała radnych do zmiany zdania. Petycja była przedmiotem burzliwej dyskusji, w czasie ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu. Stosunkiem głosów 3 do 2 komisja uznała ją za bezzasadną. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here