Powoli ku normalności

Od 4 maja sporo się zmieniło w naszej codzienności. Wkraczamy w drugi etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemią.

Od poniedziałku 4 maja centra handlowe (o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw) i sklepy wielkopowierzchniowe mają być otwarte, ale z limitem osób (na 1 osobę musi przypadać 15 m kw.) i bez spożywania posiłków. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. Uchylony zostanie dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Otwierane mają być stopniowo i w różnym czasie biblioteki, muzea i instytucje kultury, ale o konkretnym terminie decydować ma organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z sanepidem. Od 4 maja możliwa też będzie rehabilitacja lecznicza, ale salony masażu pozostają zamknięte.

Od 6 maja dzieci pracujących rodziców mogą wrócić do żłobków lub przedszkoli, przy uwzględnieniu wytycznych sanepidu, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W Chełmie pracownicy przedszkoli i żłobków tuż przed majówką kontaktowali się z rodzicami dzieci w tej sprawie.

Wciąż obowiązują zasady bezpieczeństwa tj. 2-metrowa odległość od innych oraz zasłonięte nos i usta w miejscach publicznych, zdalna praca, gdzie to możliwe, zdalna nauka, kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych. (opr. t)