Powstaną ogrody deszczowe

W tym roku w Lublinie powstaną pierwsze dwa miejskie ogrody deszczowe. Co to takiego? Specjalnie przygotowane i obsadzone rozmyślnie dobranymi roślinami rabaty zbierające wodę deszczową i stopniowo oddające ją do ekosystemu.


Ogrody deszczowe nie tylko pięknie wyglądają, ale w czasie intensywnych opadów przetrzymują wodę odciążając kanalizację burzową i chroniąc przed podtopieniami, a w okresach suszy zapewniają okolicznym roślinom dostęp do zmagazynowanej wody. Miejskie ogrody deszczowe można spotkać już w wielu polskich miastach, a i w Lublinie nie są zupełną nowością.

Pierwszy założyli w 2017 roku, mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Leszczyńskiego. Są one również coraz popularniejsze na prywatnych posesjach, ale jako miejska inwestycja powstaną w tym roku po raz pierwszy, dzięki projektowi zgłoszonemu do Zielonego Budżetu Miasta Lublin. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na zaprojektowanie i stworzenie min. 2 miejsc retencji wody na terenie miasta w postaci ogrodów deszczowych. Jest skierowany do organizacji pozarządowych.

Wybrany wykonawca będzie musiał zaproponować min. 4 miejsca pod ogród na terenie działek miejskich, wykonanie dla każdej z lokalizacji indywidualnego projektu ogrodu i nasadzeń (pod okiem specjalisty) i realizacja min. dwóch (wybranych po konsultacji z BMAZ) z czterech zaproponowanych ogrodów oraz opiekowanie się nimi przez co najmniej rok od momentu powstania. Na oferty ratusz czeka do 26 lutego. Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here