Powstrzymać ofensywę antykultury

Na spotkaniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym Elżbietę Kruk oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wspierał marszałek Jarosław Stawiarski

– To będzie decyzja odnośnie przyszłości Unii Europejskiej. Czy dojdzie do takiej sytuacji, że pewne niedobre mechanizmy zostaną skorygowane? – zastanawiał się w Lublinie Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie szczędził ciepłych słów Elżbiecie Kruk, liderce lubelskich list w wyborach do Parlamentu Europejskiego.


– Doskonale odnajdzie się w PE. Jest doświadczoną parlamentarzystką, która przyjaźniła się z moim bratem. To osoba, która może bardzo dużo zdziałać. Będzie walczyła jak lwica – powiedział J. Kaczyński o Elżbiecie Kruk w wypełnionej po brzegi sali Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Sporo uwagi prezes PiS poświęcił przyszłości Unii Europejskiej. – Czy dojdzie do takiej sytuacji, że pewne niedobre mechanizmy zostaną skorygowane? – zastanawiał się. – Nie ma co liczyć na wielką zmianę, ale można liczyć na poprawę sytuacji. W Europie mamy „ofensywę antykultury”, którą trzeba powstrzymać. To ważne, aby reprezentacja „dobrej zmiany” była w Parlamencie Europejskim możliwie liczna – stwierdził.

Co się stanie, jeśli w nadchodzących wyborach zwycięży Koalicja Europejska? – W naszym kraju zaczną się dziać rzeczy niedobre – ocenił prezes PiS, nawiązując w ukryty sposób do kontrowersyjnego przemówienia, które 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim wygłosił związany z opozycją dziennikarz Leszek Jażdżewski. Redaktor naczelny „Liberte!” w bardzo ostrych słowach skrytykował polski Kościół Katolicki, co spotkało się z krytyką znacznej części społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że trzeba redukować różnicę w poziomie życia, jaka dzieli Lubelszczyznę i bogatsze regiony Polski. – Do tego potrzebna jest polityka zrównoważonego rozwoju, podczas gdy nasi polityczni przeciwnicy stawiali na koncepcję metropolitalną, marginalizując mniejsze miasta. Koncepcja metropolitalna nie sprawdziła się np. w Hiszpanii. Poziom życia mieszkańców mniejszych miast nie zrównał się z poziomem życia mieszkańców Madrytu, Barcelony czy Sewilli – ocenił.

Zachwalana przez prezesa Elżbieta Kruk uważa, że Lubelszczyzna ma „unikalne walory”. – Silne Lubelskie to rolnictwo. Silne Lubelskie to turystyka i przyroda. Silne lubelskie to, wbrew pozorom, także gospodarka. Mamy prężnie działającą kopalnię Bogdanka czy Zakłady Azotowe w Puławach. Potrzebny jest jednak dalszy rozwój infrastruktury. Z tego powodu musimy wywalczyć jak najlepszy budżet unijny – powiedziała. Posłanka przypomniała, że trwają prace nad budową międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma połączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami. Jej polski fragment ma prowadzić m.in. przez województwo lubelskie w miejscach, gdzie obecnie wytyczona jest droga krajowa numer 19. Częścią Via Carpatii ma być np. droga ekspresowa łącząca Lublin z Rzeszowem.

Głos zabrał również Jarosław Stawiarki, marszałek województwa lubelskiego, do niedawna poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Ziemia lubelska to ziemia biedna, ale nosi wielu wartościowych ludzi – powiedział. Nie szczędził złośliwości koalicji PO-PSL, która do jesieni 2018 roku rządziła w sejmiku. – Nasi poprzednicy zajmowali się wszystkim i niczym – ocenił, krytykując m.in. sposób zarządzania Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here