Pożegnanie taboru

Warsztaty Kultury zapraszają na spotkanie autorskie z Andrzejem Polakowskim, fotografikiem dokumentującym w latach 60. ubiegłego wieku życie Cyganów – narodu romskiego. Spotkaniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy „Pożegnanie taboru”.
Wstęp wolny.

Wystawa to plon kilku wypraw Andrzeja Polakowskiego w latach 1966-67 do miejsc, gdzie za sprawą ustaw sejmowych cygańskie wozy zatrzymały się na zawsze. To m.in. Grabowiec, Hrubieszów, Kraśnik Fabryczny, Lubartów, Parczew, Puławy i okolice Lublina. Bezpośrednia inspiracja do wykonania tej serii zdjęć pochodziła od Zdzisława Kazimierczuka, który w 1966 roku zaproponował Polakowskiemu zilustrowanie przygotowywanego przez siebie zbioru reportaży.

Wystawa dokumentuje osiedlanie się koczujących dotychczas Cyganów oraz ich pierwsze kroki na „nowej drodze życia”. Na fotografiach widzimy obrazki z biwaku jeszcze na leśnej polanie, później unieruchomione wozy, wreszcie sceny już w pokojach murowanych mieszkań. Artyście udało się zyskać zaufanie i sympatię bohaterów tej fotograficznej opowieści, zaufanie tak duże, że pozwolili mu nawet robić zdjęcia w lesie podczas handlu kradzionymi końmi. Mimo smutnej, a nawet tragicznej wymowy niektórych zdjęć dominuje w nich pogoda ducha. Na wielu twarzach widać uśmiech, a uśmiechy cygańskich dzieci nie różnią się od uśmiechów ich polskich rówieśników.

Andrzej Polakowski – artysta fotografik, rocznik 1937. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, prezentowanych w Polsce i zagranicą. Uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, dawnym ZSRR czy Czechosłowacji, organizator wystaw i spotkań autorskich, członek jury wielu konkursów fotograficznych i Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Twórczość Polakowskiego obejmuje szerokie spektrum tematyczne, m.in. tak odległe tematy, jak dokumentacja lubelskiego życia artystycznego czy awangardowych działań plastycznych, a także reportaż przemysłowy – fotografie, przedstawiające niewielkie sylwetki ludzi uwikłanych w monstrualny, industrialny pejzaż ówczesnego przemysłu.

Ważną częścią twórczości Polakowskiego jest reportaż społeczno-obyczajowy, gdzie głównym tematem jest człowiek i jego sprawy, niedostrzegane zwykle w nawale codzienności czy też „życie chwytane na gorącym uczynku” – jak sam zwykł mawiać. Polakowski jest zwolennikiem fotografii czarno-białej. W swoich pracach wykorzystywał wiele technik, m.in. technikę bromową, grafizację, fotomontaż, collage. Stworzył też technikę własną, oryginalną i stosowaną tylko przez niego samego.

Kiedy: 6 września 2019, godz. 17:30

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, I piętro. Później przejście do Zaułku Hartwigów, gdzie zostanie otwarta wystawa plenerowa czynna do 30 września 2019.

Marek Rybołowicz