Poznaj Lublin w czasach zarazy

Jakie zarazy dotykały Lublin przed wiekami? Jak poważny wywierały wpływ na życie mieszkańców oraz funkcjonowanie miasta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć już na internetowym portalu edukacyjnym poświęconym epidemiom „Lublin w czasach zarazy” (www.teatrnn.pl/morowy-lublin).


Projekt “Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy” to inicjatywa Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i jego szefa Tomasza Pietrasiewicza. Jeśli ktoś myśli, że internetowy portal edukacyjny, powstał pod wpływem ostatnich wydarzeń związanych z pandemią Covid-19, myli się i to bardzo.

Pomysł stworzenia miejsca w sieci, gdzie zebrane byłby informacje o epidemiach w Lublinie – dotychczas rozproszone, można było znaleźć się m.in. w dokumentach miejskich czy kronikach klasztornych – dyrektor Pietrasiewicz podsunął pracownikom Lubelskiej Trasy Podziemnej, będącej częścią ośrodka Teatr NN, już przed dwoma laty. Prace nad projektem ruszyły na dobre wiosną tego roku, gdy udało się pozyskać dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

W najbliższą środę poznamy efekty projektu, nad którym czuwało kilkanaście osób. – Ponad 100 artykułów – haseł, film ze spaceru tematycznego po mieście „Szlakiem lubelskich epidemii”, film z inscenizacją “Opowieści lubelskiego balwierza” w Lubelskiej Trasie Podziemnej oraz historie mówione – Patrycja Serafin, redaktor naczelna projektu zdradza, co będzie można znaleźć na stronie www.teatrnn.pl/morowy-lublin.

W ramach projektu został przygotowany także Quest „W poszukiwaniu panaceum” dotyczący miejsc i ludzi związanych z epidemiami. Jest do pobrania w biurze Lubelskiej Trasy Podziemnej, pok. nr 1 za portiernią, ul. Rynek 1/budynek dawnego Trybunału Koronnego.

Prezentacja „Lublina w czasach zarazy” odbędzie się w najbliższą środę, 7 października o godz. 19. W spotkaniu wezmą udział: dr Agnieszka Polak z Pracowni Historii Nauk Medycznych i Farmaceutycznych, Maria Kowalczyk, Patrycja Serafin oraz Andrzej Janociński.

Transmisja będzie dostępna na kanale Teatru NN na YouTube.

Partnerami projektu są: Zakład Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Lubelska Izba Lekarska, Dom Pomocy Społecznej im. Wiktorii Michelisowej, Fundacja Rozwoju i Aktywności Społecznej Przyjaźń w Lublinie oraz Klub Samopomocy przy Klasztorze OO. Dominikanów w Lublinie.BS,

Na przestrzeni dziejów Lublin wielokrotnie bywał nawiedzany przez groźne epidemie. Zmieniały one organizację życia w mieście oraz sposób postępowania jego mieszkańców. W księgach miejskich zachowały się dramatyczne relacje, opowiadające jak wyglądało życie w XVI i XVII-wiecznym Lublinie w czasie morowego powietrza. Będzie można je znaleźć na stronie www.teatrnn.pl/morowy-lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here