Poznawali sportową historię Lublina

Uczniowie klasy 1c ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Olimpijczyków Polskich w Lublinie z wychowawczynią Małgorzatą Małecką odwiedzili Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin

Ile medali na igrzyskach olimpijskich zdobyli reprezentanci klubów z Lublina? Jakie sportowe dyscypliny były przed laty najpopularniejsze w mieście nad Bystrzycą? Jak nazywa się najbardziej utytułowany polski siatkarz, wychowanek lubelskiego MKS? Dla uczniów klasy Ic ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Lublinie odpowiedzi te pytania nie stanowią już żadnego problemu – wszystko dzięki wizycie w Centrum Historii Sportu, mieszczącemu się na Arenie Lublin.


Powstałe w listopadzie 2006 roku przy ul. Stadionowej Centrum Historii Sportu prezentuje kawał historii Lublina. To tutaj można cofnąć się w czasie i poznać wspaniałych mistrzów sprzed lat, zobaczyć ich zdjęcia i trofea: medale, puchary, mistrzowskie szarfy i dyplomy, poznać poszczególne dyscypliny sportowe, obejrzeć koszulki lubelskich zespołów, plastrony naszych żużlowców, czy sprzęt sportowy, który przez lata używali: piłki, młot, kulę do lekkiej atletyki czy nawet kolarski rower i żużlowy motor.
– Od początku istnienia naszej placówki uczniowie i nauczyciele chętnie odwiedzają nasze centrum. Zdarza się, że mamy nawet kilka wycieczek w ciągu jednego dnia – mówi Paweł Markiewicz, kustosz Centrum Historii Sportu na Arenie Lublin, który oprowadzając dzieci i młodzież po wystawie, niezwykle ciekawie opowiada im o historii lubelskiego sportu.
To, że do centrum naprawdę warto się wybrać, potwierdzają uczniowie z SP nr 23, którzy w ubiegłym tygodniu wraz z wychowawczynią Małgorzatą Małecką odwiedzili to wyjątkowe miejsce na sportowej mapie Lublina.
– Wraz z koleżankami jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego co zobaczyłyśmy. Bardzo podobały nam się koszulki i puchary, które zostały zgromadzone w tym muzeum – mówi Julka, jedna z uczennic – Wiemy już też, kim był Tomasz Wójtowicz – dodaje.
Grupy szkolne, odwiedzając Centrum Historii Sportu, mogą także po wcześniejszym uzgodnieniu zwiedzić Arenę Lublin. Na lubelskim stadionie zobaczą, tak jak uczniowie z SP nr 23, miejsca niedostępne podczas piłkarskich spotkań dla kibiców, m.in. szatnie zawodnicze, stadionowe loże, trybunę prasową czy też salę, gdzie odbywają się pomeczowe konferencje prasowe.
Szkoły zainteresowane odwiedzeniem Centrum Historii Sportu i Areny Lublin mogą kontaktować się w celu uzgodnienia terminów wycieczek z Pawłem Markiewiczem (numer tel. 724 991 136).
Centrum Historii Sportu czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16. KB