
Czerwiec to wciąż bardzo pracowity miesiąc na naszych działkach. Wprawdzie pomidory, ogórki, cukinie, papryki czy bakłażany są już wysadzone, nie znaczy to jednak, że nie ma już warzyw, które możemy jeszcze wysiewać na rozsadę czy bezpośrednio na grządki. Dużo jest także do zrobienia na rabatach kwiatowych czy w sadzie.
Ogród warzywny
W czerwcu można jeszcze wysiewać ogórki (szczególnie jeśli mamy miejsce tunelu), cukinie czy kabaczki. Spokojnie zdążą one urosnąć i dać nam plony zanim przyjdą pierwsze chłody. To samo tyczy się kukurydzy czy okry. Fasolkę szparagową możemy natomiast wysiewać przez cały miesiąc. Dobrze robić to w jedno- lub dwutygodniowych odstępach, by nie mieć jej dojrzałej całej na raz, i aby wydłużyć sobie okres zbiorów. Na zbiór późnojesienny można też wysiewać buraki, pietruszkę czy rzodkiewkę oraz jedno z moich ulubionych warzyw – szpinak nowozelandzki.
Jeśli zrobiliśmy wcześniej rozsadę kapustnych (jarmużu, brukselki, kalarepy czy kalafiora), to teraz możemy je wysadzać na miejsca stałe. Jeśli nie mamy rozsady, to jarmuż i kalafior na zbiór jesienny spokojnie jeszcze można wysiewać. Dobrze je potem wysadzić na miejsce, gdzie wcześniej rósł szpinak czy groszek zielony.
Ciągle można dosiewać koper (ten szczególnie lubi towarzystwo ogórków), wysiewać koper włoski, pietruszkę naciową, sałatę łodygową, rukolę i kapustę Pak-Choi (z nią warto poczekać do końca miesiąca).
W ogrodzie warzywnym nie możemy także zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych. To czas, kiedy trzeba palikować i podwiązywać pomidory oraz usuwać im pędy boczne (tzw. wilki). Warto także przerwać zbyt gęste wschody roślin korzeniowych, czyli buraka, pietruszki, pasternaku czy marchewki. W przypadku tej ostatniej należy pamiętać, aby pozostałe na grządce siewki potem okopać.
Krzewy i drzewa owocowe
Czerwiec to czas dojrzewania wczesnych czereśni. W ich przypadku nie musimy martwić się o nasionnicę trześniówkę, ale, jeśli mamy późniejsze odmiany, to jest jeszcze czas na rozwieszenie pułapek feromonowych na tego szkodnika na naszych drzewach pestkowych. Warto też wykonać zabieg przerzedzania zawiązków owoców na wszystkich drzewach owocowych. Wybieramy te, które są nadgryzione przez szkodniki, mają widoczne oznaki choroby lub wyglądają niespecjalnie estetycznie z jakiegoś innego powodu i obrywamy je. Zabieg ten pozwala nie tylko nie przeciążać drzewa zbyt wieloma owocami do wykarmienia, ale też uzyskać dobry i dorodny plon z tych, które zostawimy na drzewie.
Jeśli zauważymy objawy szalej pleśni na naszych truskawkach, malinach czy porzeczkach, warto opryskać je wywarem z cebuli lub czosnku. W przypadku truskawek, warto zaściółkować naszą grządkę słomą lub skoszoną trawą. Jeśli owoce nie będą leżały bezpośrednio na wilgotnej ziemi, zmniejszamy ryzyko porażenia ich przez szarą pleśń.
Ogród kwiatowy
Nasz ogród kwiatowy mieni się teraz feerią barw. Ale by dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami, pamiętajmy, aby sukcesywnie wycinać przekwitłe kwiatostany. W przypadku ostróżki i łubinu nie czekajmy nawet na przekwitnięcie, gdyż ścięcie kwiatostanów teraz pozwoli tym roślinom jeszcze raz zakwitnąć jesienią.
Czerwiec to także czas wysiewu bezpośrednio do grunty kwiatów dwuletnich, tj. stokrotka, goździk brodaty, bratek czy niezapominajka. Ciągle można też wysiewać kwiaty jednoroczne, tj. nagietek, rezeda wonna czy groszek pachnący.
Pora też zająć się kwiatami cebulowymi, które kwitły na wiosnę. Cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów i czosnku ozdobnego należy wykopać, rozdzielić i wysuszyć, by jesienią wsadzić je z powrotem do ziemi. Nie jest to zabieg, który trzeba wykonywać co roku, raz na 4 lata w zupełności wystarczy, może w przypadku tulipanów należałoby to robić nieco częściej.
Rozglądajmy się też, czy naszych kwiatów nie atakują mszyce. Jeśli je zauważymy np. na naszych różach to warto rozprawić się z nimi, spryskując je mieszaniną oleju, mydła potasowego i wody.
Oczywiście nie zapominajmy o czynnościach, które trzeba wykonywać w ogrodzie przez cały rok, czyli o regularnym podlewaniu (lepiej rzadziej, ale solidnie), ściółkowaniu i uzupełnianiu ściółki (to staje się u nas już niemal koniecznością ze względu na susze, jakie zaczynają nas coraz częściej nawiedzać), odchwaszczaniu czy przerzucaniu kompostu. Gardeninka
Z KALENDARZA KSIĘŻYCOWEGO OGRODNIKA
W tym tygodniu (19 – 24 czerwca)
Poniedziałek: korzystny okres siania i sadzenia roślin i warzyw ilościowych, a niekorzystny dzień na zbieranie owoców do przechowywania, szczególnie korzystny dzień na koszenie trawy
Wtorek: korzystny okres siania i sadzenia roślin i warzyw ilościowych, a niekorzystny dzień na zbieranie owoców do przechowywania, szczególnie korzystny dzień na koszenie trawy
Środa: korzystny okres siania i sadzenia roślin i warzyw ilościowych, korzystny dzień na zbiór i mrożenie owoców oraz usuwanie chwastów, zakaz stosowania nawozów sztucznych
Czwartek: korzystny okres siania i sadzenia roślin i warzyw ilościowych, korzystny dzień na zbiór i mrożenie owoców oraz usuwanie chwastów, zakaz stosowania nawozów sztucznych
Piątek: korzystny okres siania i sadzenia roślin, w tym dniu niewskazane jest robienie przetworów z owoców i zbierania owoców, ogólnie dobry czas na wykonywanie prawie wszystkich prac w ogrodzie i polu, które mają cokolwiek wspólnego z sianiem, przesadzaniem i sadzeniem roślin
Sobota: korzystny okres siania i sadzenia roślin, w tym dniu niewskazane jest robienie przetworów z owoców i zbierania owoców, ogólnie dobry czas na wykonywanie prawie wszystkich prac w ogrodzie i polu, które mają cokolwiek wspólnego z sianiem, przesadzaniem i sadzeniem roślin. Ogólnie dobry czas na wykonywanie prawie wszystkich prac w ogrodzie i polu, które mają cokolwiek wspólnego z sianiem, przesadzaniem i sadzeniem roślin