Prądem po budżetach

Gminy powiatu chełmskiego czeka wielka podwyżka za prąd w podlegających im szkołach i jednostkach organizacyjnych. Od 1 stycznia 2020 r. zapłacą za energię elektryczną średnio o 50 procent więcej niż dotychczas.

Mowa o ośmiu gminach powiatu chełmskiego – Żmudzi, Chełmie, Kamieniu, Leśniowicach, Wojsławicach, Białopolu, Sawinie, Siedliszczu, które utworzyły wspólną grupę zakupową, aby mniej płacić za dostawę energii elektrycznej do siedzib swoich urzędów, szkół, bibliotek, domów kultury itd. Dotychczasowa umowa zawarta z PGE Obrót w 2017 r. obowiązuje do końca 2019 r. Opłata za 1 MWh wynosi 207 zł 50 gr. Ostatnio gmina Chełm ogłosiła przetarg na dostawę energii zakupowej w imieniu ośmiu samorządów wchodzących w skład grupy zakupowej. Wpłynęły dwie oferty: PGE Obrót zaproponował 2 705 412,06 zł, a innogy Polska S.A. – 2 669 727,17 zł. Wybrano tańszą ofertę. Od 1 stycznia 2020 r. oprócz operatora zmieni się też stawka. Cena 1 MWh wynosi obecnie 207 zł 50 gr, a od przyszłego roku będzie to 321 zł 70 gr. Poszczególne gminy zapłacą za prąd od 48 do 52 procent więcej.

– Tak dużej podwyżki za prąd jeszcze nie było. Nasza gmina zapłaci za energię o sto tysięcy więcej, a w skali naszego budżetu to wielka kwota – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź.

Ale podwyżki za prąd czekają też zapewne zwykłych mieszkańców. 15 listopada br. czterej najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce złożyli w Urzędzie Regulacji Energetyki wnioski o zatwierdzenie taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych na 2020 r. Chodzi o PGE, Tauron, Enea i Energa. W komunikacie URE czytamy, że „postępowania taryfowe prowadzone co roku o tej porze przez Prezesa URE mają na celu zapewnienie, że ceny energii elektrycznej proponowane odbiorcom końcowym będą miały racjonalne uzasadnienie w kosztach ponoszonych przez przedsiębiorców. Spółki obrotu wnioskują o poziom taryfy na kolejny rok, przedstawiając szczegółowe kalkulacje i uzasadnienie Prezesowi URE, który następnie analizuje przedłożone wyliczenia. W tegorocznych wnioskach sprzedawcy, kalkulując swoje taryfy, bazowali na cenach energii elektrycznej odzwierciedlających notowania na Towarowej Giełdzie Energii S.A. Jednak tak długo, jak Regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada aktualnym warunkom rynkowym i odzwierciedla uzasadnione koszty działalności prowadzonej przez spółki obrotu (sprzedawców), trwa dialog z przedsiębiorcami”.

Przedsiębiorstwo energetyczne wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej zatwierdzenia i opublikowania przez Prezesa URE w Biuletynie Branżowym URE. (mo)