Prawie połowa uczniów ma wadę wzroku!

Takie niepokojące wnioski płyną z przedstawionego właśnie podsumowania wyników pilotażowego programu badań przesiewowych krótkowzroczności i wad wzroku u dzieci z klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego.


Program „Dobrze widzieć”, realizowany przez specjalistów Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ministerstwa Zdrowia, objął blisko 1000 dzieci z dziesięciu podstawówek w naszym województwie – w tym dwóch z Lublina i jednej ze Świdnika. Jego wyniki przedstawiono w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej z udziałem: Ministra Edukacji i Nauki – prof. Przemysława Czarnka, Lubelskiego Kuratora Oświaty – Teresy Misiuk, rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – prof. Wojciecha Załuska oraz prorektora ds. umiędzynarodowienia, cyfryzacji i promocji UM w Lublinie, a zarazem szefa Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK Nr 1 – prof. Roberta Rejdaka.

– Wyniki badań są bardzo złe. Nauka zdalna i przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, ciągły kontakt z telefonami, smartfonami, tabletami czy spędzanie czasu przed ekranami komputerów powodują poważne problemy zdrowotne już u dzieci w wieku 7-10 lat. Potwierdza się to, co przed rozpoczęciem badania podejrzewał prof. Robert Rejdak – stwierdził na konferencji minister Przemysław Czarnek, zwracając przy tym uwagę na różnicę w wynikach badań dzieci ze szkół miejskich i wiejskich. – Wyniki badań są lepsze wśród dzieci mieszkających na wsi, które miały częstszy kontakt ze światłem dziennym i przebywały częściej na świeżym powietrzu niż dzieci z miast – podkreślił minister.

– Z przeszło tysiąca przebadanych dzieci, blisko czterdzieści procent z nich ma poważne wady wzroku. Wysoki odsetek z tych chorób stanowią wady refrakcji. Często występują też takie schorzenia jak astygmatyzm (80 dzieci) i nadwzroczność (180 dzieci). Dziesięć procent badanych dzieci wykazywało uszczerbek zdrowia w postaci niedowidzenia. W sumie, 381 dzieci wymaga dalszych specjalistycznych, pogłębionych badań – precyzował prof. Robert Rejdak.

JM Rektor Wojciech Załuska zapewniał, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie dysponuje odpowiednim zapleczem klinicznym i naukowym, aby wszystkim małym pacjentom udzielić potrzebnej pomocy.

Jak podkreślała kurator Teresa Misiuk, wartość programu „Dobrze widzieć” trudno przecenić, zarówno w aspekcie medycznym, jak i edukacyjnym, a nasz projekt spotkał się z zainteresowaniem ze strony ośrodków badawczych z Niemiec i innych krajów europejskich.

Podczas konferencji minister Czarnek zapowiedział jego kontynuację i rozszerzenie. – Na początku przyszłego roku chcę spotkać się z ministrem zdrowia oraz z szefami klinik okulistycznych z całej Polski, aby rozszerzyć program badań przesiewowych. Będziemy namawiać do przeprowadzenia badań przesiewowych w szkołach na terenie całego kraju – stwierdził szef resortu edukacji.

Zdaniem prof. Rejdaka m.in. dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji, specjaliści z Lublina byliby w stanie rozszerzyć program na cały makroregion lubelski i objąć badaniem ok. 5000 dzieci, także z klas 4-8. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here