Premie dla młodych rolników

Od 3 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie 150 tys. zł premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Muszą spełnić kilka warunków. Podstawowy to wiek do 40 lat.

O „Premię dla młodych rolników” może ubiegać się gospodarz, który w dniu złożenia wniosku ma nie więcej niż 40 lat i posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Kwalifikacje, w razie ich braku, można uzupełnić w ciągu 3 lat. Młody rolnik musi posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpocząć prowadzenie w nim działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Jednym z warunków przyznania pieniędzy jest utworzenie gospodarstwa rolnego o określonej wielkości ekonomicznej. W tym wypadku nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro. Kolejnym wymogiem jest określona powierzchnia użytków rolnych uzależniona od województwa, w którym rolnik ma gospodarstwo.

Premia w wysokości 150 tys. zł będzie wypłacana w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 120 tys. zł w formie premii a druga po realizacji biznesplanu. Rolnik musi przeznaczyć całą kwotę premii na inwestycje związane z działalnością rolniczą lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe. Dotacji nie może przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR od 3 czerwca. Można je składać osobiście, za pośrednictwem platformy ePUAP, złożyć wypełnione do specjalnej wrzutni lub przesłać pocztą. (bf)