Prezes nie śpi po nocach…

Przy obecnych cenach Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie potrzebuje ponad 20 milionów złotych na zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla. – Takich pieniędzy nie mamy – mówi Artur Jędruszczuk, prezes spółki i wyznaje, że sprawa spędza mu sen z oczu.

Jest jeszcze trochę czasu, bo termin zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla za 2021 rok minie 30 kwietnia przyszłego roku, ale mało prawdopodobne, by ceny uprawień zmalały, a bardziej prawdopodobny jest odmienny scenariusz. Stawki bowiem nieustannie idą w górę. Jeszcze rok temu za jednostkę trzeba było zapłacić około 30 euro, a obecnie aż 55 euro! Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie w bieżącym roku na ten cel nie wydało jeszcze nawet grosza.

– W poprzednich latach potrzebowaliśmy od 80 tysięcy do 85 tysięcy uprawnień rocznie. Nie wiemy jeszcze, ile dostaniemy darmowych przydziałów. Jednak, patrząc na obecne ceny, zakup wszystkich jednostek to dla nas koszt około 21 milionów złotych – wylicza Artur Jędruszczuk, prezes MPEC. – Tymczasem nasze roczne przychody to 46-50 mln zł. Z takim problemem, jak nasza spółka, boryka się jeszcze około 400 firm w Polsce, choć niewielkie to dla nas pocieszenie. Na ten moment nie jesteśmy w stanie wygospodarować tak ogromnych pieniędzy, by kupić jednostki CO2.

Choć nie tak dawno MPEC podniósł opłaty za ciepło, w nowej taryfie nie uwzględniono aż tak wysokich kosztów zakupu uprawnień. – Gdyby cena jednostkowa nie przekraczała 30 euro spałbym osiem godzin na dobę, a nie dwie, jak teraz – Jędruszczuk. – Przy takiej stawce spółka miałaby się naprawdę dobrze, moglibyśmy snuć plany inwestycyjne.

Prezes MPEC, jak sam mówi, mając na uwadze wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, już jakiś czas temu wprowadził w spółce program oszczędnościowy. – Jak tylko możemy, ograniczamy stratę. Przede wszystkim oszczędzamy na węglu – podkreśla Jędruszczuk.

Rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla to nie tylko powód do zmartwienia dla szefa MPEC-u, ale wszystkich chełmian, którzy muszą liczyć się ze znaczącymi podwyżkami cen ciepła w najbliższych latach. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here