Prezydent Chełma i Polski Ład

Rząd przedstawił filary Polskiego Ładu, czyli dużego zestawu zmian w podatkach oraz polityce społecznej i prozdrowotnej. Konwencję w roli moderatora poprowadził m.in. Jakub Banaszek, prezydent Chełma. Jak ustaliliśmy, 21 maja Polski Ład ma być zaprezentowany w Chełmie.

Konwencja odbyła się w sobotę, 15 maja. Rząd przedstawił główne założenia swojej sztandarowej reformy. Chce m.in. znieść limity przyjęć do lekarzy-specjalistów, by skrócić kolejki. W ciągu 6 lat zamierza podnieść wydatki na zdrowie Polaków do poziomu 7 proc. PKB, a już w najbliższych dwóch latach mają one osiągnąć 6 proc. PKB.

W planie jest też zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. PiS chce podnieść próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Emerytury do 2500 zł mają być wolne od podatku. Rząd obiecał też 12 tys. zł dla każdej rodziny na drugie, trzecie i kolejne dzieci do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Na dotychczasowych zasadach pozostają świadczenia 500 Plus i wyprawka szkolna w wysokości 300 zł. Rząd zapowiedział dopłaty do mieszkań, domy do 70 m kw. bez pozwoleń, jedną formę zatrudnienia, która ma zlikwidować tzw. umowy śmieciowe. Obiecał również inwestycje w każdej polskiej gminie i miasteczku.

Jak będzie finansowany Polski Ład? Wygląda na to, że po części sponsorem zmian będą przedsiębiorcy, którzy stracą możliwość odliczania od podatku wydatków na składki zdrowotne ZUS. Tę zmianę odczują zwłaszcza osoby o wyższych dochodach – przez to, że składka zdrowotna ma być uzależniona od dochodu. Są opinie, że mimo to w ogólnym rozrachunku dochody państwa z PIT spadną. Gdyby tak się stało, spadnie także udział samorządów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jak ustaliliśmy, w piątek (21 maja) prezentacja Polskiego Ładu ma odbyć się w Chełmie, choć jeszcze nie wiadomo z udziałem których polityków z rządu. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here