Prezydent i wicepremier w Świdniku

10 listopada PZL będzie świętowało jubileusz powstania i 60-lecie produkcji śmigłowców. W uroczystościach ma wziąć udział minister rozwoju i finansów, wicepremier Mateusz Morawiecki. Dzień później Świdnik odwiedzi prezydent RP Andrzej Duda.
Decyzja o powstaniu Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego zapadła w 1948 roku. Rok później minister przemysłu maszynowego nakazywał „wykopać 2 ha kartofli i wykarczować pobliski las”. W tym miejscu miało powstać osiedle dla robotników nowej fabryki. W 1951 roku WSK została otwarta. Tak rozpoczyna się nie tylko historia zakładu produkującego m.in. kultowe już dziś motocykle i przede wszystkim znane na całym świecie śmigłowcem, ale również miasta, które wokół WSK powstało.
10 listopada PZL-Świdnik (czyli dawna WSK) będzie obchodzić 65. rocznicę powstania i 60-lecie produkcji śmigłowców. Z tej okazji zaplanowana zostały miejskie uroczystości. – O godz. 12 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpocznie się sesja rady miejskiej, która będzie podzielona na dwie części. W pierwszej zrealizujemy porządek obrad, druga będzie miała charakter uroczysty i będzie poświęcona jubileuszowi powstania PZL-Świdnik – informował Janusz Królik, przewodniczący rady miasta.

Okazuje się jednak, że uroczystości jubileuszowe ściągną do Świdnika nie tylko władze miejskie i wojewódzkie, ale również państwowe. – Na moje zaproszenie w dniu 10 listopada na jubileuszu produkcji śmigłowców będzie w Świdniku pan premier Mateusz Morawiecki – mówi Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika.
Dzień później do „lotniczego” miasta na obchody Święta Niepodległości przyjedzie głowa państwa. – Prezydent RP Andrzej Duda będzie śpiewać z mieszkańcami Świdnika patriotyczne pieśni – zdradza Artur Soboń. (kal)