Procesje znakiem wiary

Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – mieszkańcy Lublina przeżywali w wyjątkowo religijnej atmosferze.


Przed południem, 31 mara br., na ulice Lublina tłumnie wyruszyły tradycyjne procesje z Najświętszym Sakramentem. W związku z remontem ulicy Królewskiej i Krakowskiego Przedmieścia, zgromadzeni na centralnej procesji wierni z archikatedry skierowali swój pochód z monstrancją przez Bramę Trynitarską na Stare Miasto, gdzie ulicą Rybną i Noworybną dotarli do ulicy Lubartowskiej. Następnie procesja skręciła w ulicę Kowalską i dotarła na plac Zamkowy, gdzie pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika odbyła się uroczysta msza św.

– Udziałem w procesji dajecie światu znak, że jesteście dumni z bycia częścią Kościoła. Wyjście na ulice naszych miast za Jezusem eucharystycznym to wyznanie, że wierzymy, iż Jezus jest obecny pośród nas, chce wchodzić w nasze codzienne sprawy, uczestniczyć w życiu każdego człowieka, obdarowując go miłością – mówił metropolita abp Stanisław Budzik, podkreślając, że w każdej Eucharystii przychodzi do nas sam Bóg.

Kazanie podczas mszy św. wygłosił bp Stanisław Szyrokoradiuk z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie. Podkreślał on, że Kościół żyje, zwycięża i wkracza w drugie tysiąclecie dzięki Eucharystii. Kult Eucharystii jest głęboki i ważny.

– Ciało Chrystusa, które zostaje chlebem, daje nam życie wieczne. Jezus Chrystus w tym ludzkim pokarmie chce zostać z nami do końca świata. To cud – przekonywał podczas kazania duszpasterz z Ukrainy. Tłumnie zgromadzeni na placu Zamkowym wierni gorąco modlili się za pokój na Ukrainie i na całym świecie. Ołtarze na trasie centralnej procesji w Lublinie, były w tym roku usytuowane na placu Katedralnym, przy ul. Rynek 8, na ul. Lubartowskiej przy poczcie i na placu Zamkowym.

Wieczorem pod zamkiem odbył się XVI Koncert Chwały, którego gwiazdami byli Krzysztof, Piotr i Wojciech Cugowscy.

Pierwsze znane z przekazów procesje do czterech ołtarzy, miały miejsce w latach 1264-71 w kościele pw św. Gerona w Kolonii w Niemczech. 26 maja 1429 r. papież Marcin V bullą Inefelile wprowadził obowiązek urządzania w Boże Ciało procesji, a papież Eugeniusz IV bullą Excelentis-simmum z 26 maja 1433 r. nadał wiernym wiele odpustów za udział w tych procesjach.

W Polsce pierwsza procesja przeszła ulicami Krakowa na polecenie, biskupa Nankera w 1320 r. Pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach. Obecnie wierne tradycji pozostały: Polska, Austria, Hiszpania i Bawaria w Niemczech. Reszta Niemiec, Anglia, Francja, Holandia, Belgia, USA zarzuciły zwyczaj procesji.

Elżbieta Kasprzycka