Produkcja szła pełną parą

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie zatrzymali ośmiu członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją, przemytem i obrotem wyrobów tytoniowych. Przez ponad dwa lata działalności przestępcy narazili Skarb Państwa na wielomilionowe straty.

– Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od 5 stycznia 2018 roku do 28 września 2020 roku, w Łodzi, Zgierzu, Stalowej Woli, Radomiu i Zamościu działała zorganizowana grupa przestępcza, mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na produkcji, przemycie i obrocie wyrobami akcyzowymi bez polskich znaków w postaci papierosów różnych marek o wielkiej wartości rynkowej 14 023 361,42 złotych oraz 171,5 kg tytoniu o wartości rynkowej 81 479,65 złotych – informuje por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

W trakcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu ustalono, że sprawcy narazili Skarb Państwa na wielomilionowe straty (ponad 13 milionów złotych z tytułu należnego podatku akcyzowego). – W sprawie dokonano szeregu przeszukań, ujawniając wyroby tytoniowe o wartości około 100 000 złotych. Zabezpieczono środki finansowe w kwocie 95 000 złotych oraz mienie ruchome o łącznej wartości 73 000 złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec czterech osób zatrzymanych Sąd Rejonowy w Zamościu zastosował na wniosek prokuratora środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych czterech osób zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym, w postaci dozorów policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych w kwotach do 10 000 złotych – dodaje por. Sienicki. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here