Profilaktyka 40 Plus w nowej odsłonie

Większa promocja, szerszy zakres badań, wsparcie dla gabinetów lekarzy rodzinnych i ciekawe nagrody dla pacjentów – tak Ministerstwo Zdrowia zamierza promować nową odsłonę programu „Profilaktyka 40 Plus”. Akcja propagująca odbudowę zdrowia Polaków zostaje przedłużona.

Program „Profilaktyka 40 Plus” ruszył 1 lipca ubiegłego roku. Był odpowiedzią na zaniedbania w zakresie zdrowia znaczącej części polskiego społeczeństwa, które jeszcze bardziej uwidoczniły się w czasie dwuletniej epidemii koronawirusa. Analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia pokazały, że przebieg epidemii, ciężkość diagnozowanych przypadków zakażeń czy liczba zgonów, zależały m.in. od tego, w jakim stanie zdrowia znajdowały się poszczególne społeczeństwa.

Profilaktyka 40 Plus to program skierowany do osób, które przekroczyły 40 lat. Żeby wziąć w nim udział i wykonać bezpłatnie szereg badań, diagnozujących stan swojego zdrowia, trzeba wypełnić internetową ankietę, która zawiera pytania o to, jak żyjemy i jaki mamy obraz siebie. Po wypełnieniu ankiety, system informatyczny z automatu wystawia e-skierowanie na badania.

Przez rok funkcjonowania programu ankiety wypełniło ponad milion osób a badania wykonało prawie 600 tys. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się przedłużyć o pół roku program, który przewidziany był do końca czerwca br.

– Minimum tego, czego oczekujemy po „Profilaktyce 40 Plus”, to dwa miliony badań. Jako społeczeństwo musimy nabrać przekonania, że rutynowa diagnostyka jest podstawą naszego życia – życia w zdrowiu. Musimy zacząć o siebie dbać, żeby kolejne epidemie nas już tak nie dotykały jak COVID-19 – podsumowuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

W związku z faktem, że na 100 tys. osób, które wzięły udział w ankiecie podsumowującej i oceniającej program „Profilaktyka 40 Plus”, aż ponad 26 proc. wskazała na potrzebę szerszej informacji oraz zachęty do udziału w programie ze strony lekarzy, ministerstwo zdrowia zdecydowało o większym zaangażowaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Od 1 lipca przychodnie, które pomogą pacjentowi w wypełnieniu ankiety i pokierują pacjenta na badania, otrzymają specjalną premię finansową.

– Z jednej strony chcemy dać gratyfikację za to, że personel przychodni pomoże – szczególnie osobom starszym – wypełnić ankietę, ale chcemy przede wszystkim docenić podmioty medyczne za to, że ich pacjent przejdzie badania „Profilaktyki 40 Plus” – mówi Filip Nowak, prezes NFZ.

Zachętą do wypełnienia ankiety i odbycia badań dla samych pacjentów będzie loteria, która wystartuje po wakacjach. Wśród osób, które wezmą udział w programie „Profilaktyka 40 Plus”, Ministerstwo Zdrowia rozlosuje karty sportowe z dostępem do obiektów w całym kraju.

Z jakich badań można skorzystać w ramach Programu? Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale.

Pakiet dla mężczyzn zawiera: morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatynina, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajona w kale, PSA (badanie w kierunku raka prostaty). Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocena miarowości rytmu serca. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here