Programistki jednoczą się!

W Lublinie 7 grudnia zainicjowano, po raz pierwszy w Polsce, działalność grupy kobiet zajmujących się najnowszymi technologiami, czyli Women Techmakers Lublin. Jest to społeczność pasjonatek nowych technologii, oficjalnie wspierana przez Google, która zrzesza programistki i programistów JAVA, Android, php, HTML5, AngularJS, testerów, project managerki oraz studentki kierunku Informatyka. Podstawowym celem tej grupy jest zwiększenie liczby kobiet pracujących w branży IT oraz sektorze ICT.
Inicjatorką powstania światowej organizacji Women Techmakers była Megan Smith, wieloletni dyrektor generalny Google. Grupa ma wspierać te kobiety, które próbują swoich sił w nowej, informatycznej dziedzinie poprzez szkolenia, kursy czy organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi. – Chcemy dotrzeć do wszystkich kobiet, nie tylko tych, które już coś wiedzą, ale również do takich, które będą chciały się przebranżowić – mówi Aleksandra Wróblewska, liderka Women Techmakers Lublin. – Mamy nadzieję, że dzięki Women Techmakers pewne idee zostaną sprzedane światu – dodaje.
Pierwsze tego typu spotkanie na Lubelszczyźnie odbyło się przed tygodniem w pubie „U Szewca” i zgromadziło ponad 70 uczestniczek z Polski i Ukrainy. Na spotkanie przybyło wiele pań zainteresowanych najnowszymi technologiami. Byłe studentki – Marta i Agata – obecnie podjęły naukę w policealnej szkole na kierunku Informatyka i obie zainteresowane są nowymi technologiami. – Ukończyłam matematykę na Politechnice Lubelskiej, początki programowania miałam na studiach. Bardzo mnie to zaciekawiło, chociaż poznaliśmy zaledwie jeden język programowania. Spodobało mi się i poszłam trochę za tym głosem, tak sama dla siebie – mówi pani Marta. – Jestem zainteresowana udziałem w grupie Women Techmakers, tym bardziej, że świat nowych technologii ciągle i dynamicznie się rozwija i trzeba za nim nadążyć – dodaje. – Ja tu przyszłam z ciekawości, chciałam też poznać inne kobiety. Dużo czytałam artykułów o takich kobietach, które kończyły studia humanistyczne i nie miały wcześniej w ogóle styczności z branżą IT, a teraz pracują w tym i się odnajdują – mówi pani Agata. – Sama ukończyłam analitykę i bezpieczeństwo żywności a teraz, tak dla siebie, zaczęłam technikum informatyczne. Zawsze byłam ciekawa świata, nowych technologii i na razie poznaję ten wciąż niezgłębiony dla mnie świat – dodaje.
– Ja od dwóch latach działam w społeczności Google’a, która wspiera m.in. deweloperów i firmy korzystające z produktów Googla’a. Mnie zawsze mocno ciągnęło w stronę technologii, chciałam programować i pierwsze kroki w tej dziedzinie postawiłam już jakiś czas temu – mówi Dominika Zaleska, jedna z prelegentek spotkania Women Techmakers. – Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy jeden z kolegów przesłał mi ciekawostkę, nowy sposób programowania, a ja akurat zainteresowałam się grafiką. Skończyłam metody ilościowe na SGH i obecnie kontynuuję studia magisterskie w zakresie e-biznesu. Programowaniem zajęłam się na poważnie w zasadzie tak dwa miesiące temu, po zmianie pracy – dodaje pani Dominika. – Próbuję się póki co sama uczyć i nie zgadzam się ze stereotypem mężczyzny – informatyka, bo uważam, że nie należy tak rozgraniczać płci. Wiadomo, że kobiet na razie w IT jest mniej i dlatego powstają programy je wspierające. Zresztą, kobiety mają takie same talenty i pomysły, jak mężczyźni ale na początku warto mieć kogoś, kto pomoże i poprowadzi, wskazując ten pierwszy krok. Ostatnio próbuję zachęcić swoją mamę, żeby uczyła się czegoś nowego. Teraz uczy się angielskiego a w przyszłości być może spróbuje swych sił w świecie nowych technologii, bo powiedziała mi kiedyś, że też chciałaby tworzyć internetowe produkty – mówi pani Dominika.
– Najważniejsze jest robić to, co się kocha. Nawet jak ktoś sobie myśli: „ja się do tego nie nadaję”, to warto spróbować, a nic nie stracimy, bo nigdy nie wiadomo, w którą stronę pójdziemy – podsumowuje pani Agata. (EM.K.)