Prymas Tysiąclecia w prezencie dla Ratusza

Uroczystość odsłonięcia pomnika – 15 sierpnia 2020 r.

Społecznicy z Bronowic przed rokiem postanowili uhonorować kardynała Stefana Wyszyńskiego, byłego biskupa lubelskiego za Jego wielkie zasługi dla Lublina i dzielnicy, fundując przy ul. Droga Męczenników Majdanka 22-24 na skwerze Jego imienia, pomnik. Teraz okazałą rzeźbę Prymasa Tysiąclecia postanowili przekazać do… miasta.

W piątek Andrzej Szyszko, prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina – Bronowice, jeden z inicjatorów budowy pomnika, w Ratuszu złożył podpisaną umowę o przekazaniu miastu na własność monumentu.

– Pomnik Prymasa Tysiąclecia został wybudowany dzięki ofiarności mieszkańców dzielnicy Bronowice, Lublina i województwa, z cegiełek, które rozprowadzane były w lubelskich parafiach Świętego Krzyża i Św. Maksymiliana Kolbe. Koszt budowy pomnika, rzeźby z brązu wraz z litym cokołem na solidnym fundamencie, która stanęła przy ul. Droga Męczenników Majdanka 22-24 na skwerze kardynała Wyszyńskiego wyniósł 145 tysięcy złotych. Monument stanął na miejskim terenie, ale nie był własnością miasta.

Mimo wielu przeciwności losu, problemów, jakie towarzyszyły przy tym historycznym i długo oczekiwanym przez mieszkańców upamiętnieniu Prymasa Tysiąclecia, dotrzymaliśmy danego słowa Radzie Miasta i prezydentowi spełniając wszystkie niezbędne warunki, aby pomnik został ustawiony w tym miejscu.

Przekazując monument miastu liczymy, że skwer, na którym został ustawiony będzie utrzymywany w należytym porządku, zostanie upiększony poprzez nowe nasadzenia, zabezpieczony, pojawią się także tablice informacyjne. Jako społeczność bronowicka dalej będziemy współpracować i wspierać wszystkie działania dążące do tego, by nasza mała Ojczyzna była miejscem spokojnego, bezpiecznego i godnego życia dla wszystkich jej mieszkańców.

Chcę zaznaczyć, że od blisko roku, bo pomnik Prymasa Tysiąclecia odsłonięty i poświęcony został 15 sierpnia 2020 r., otrzymujemy gratulacje płynące z całego kraju i z zagranicy, również ze Stolicy Apostolskiej. Bronowicki pomnik kardynała Wyszyńskiego uznawany jest za jeden z piękniejszych w Polsce – mówi Andrzej Szyszko, prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Lublina-Bronowice, zapraszając na 12 września na uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia, jak i rocznicą odsłonięcia Jego pomnika.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here