Przebudowa dworca PKP opóźnia się

Przebudowa dworca PKP w Chełmie miała ruszyć dwa lata temu, ale wciąż nie ogłoszono przetargu, który wyłonić ma wykonawcę tej inwestycji. Kolej informuje, że nastąpi to w pierwszej połowie tego roku, ale to już kolejny podawany termin. W projekcie wykonawczym wprowadzano ostatnio zmiany w kwestii ogrzewania budynku.

Przebudowa dworca w Chełmie jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. W połowie 2020 r. informowano, że dobiegają końca prace projektowe dotyczące tej inwestycji. Zakładano, że prace budowlane ruszą na przełomie 2020 i 2021 roku. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę PKP S.A. informowało, że przetarg na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie ogłoszony zostanie w drugiej połowie 2021 r., a po jego rozstrzygnięciu i podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą, rozpoczną się prace budowlane.

Ale przetargu w tym terminie nie ogłoszono. Na początku ubiegłego roku Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A. informował, że ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca w Chełmie nastąpi do końca pierwszej połowy 2022 roku, wyjaśniając, że korekta harmonogramu inwestycji wynika z konieczności przeprojektowania niektórych rozwiązań technicznych w zakresie instalacji ciepłowniczej istotnych dla funkcjonowania budynku po przebudowie. Przetargu na wybór wykonawcy wciąż jednak nie ogłoszono.

– Przygotowanie dokumentacji projektowej jest bliskie ukończenia – informuje Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych S.A. – Finalizowane są prace nad projektem wykonawczym dla przebudowy dworca w Chełmie, w którym architekci wprowadzali w ostatnich miesiącach zmiany w zakresie ogrzewania budynku, jakie będzie zrealizowane z wykorzystaniem pomp ciepła, czyli ekologicznych rozwiązań.

Po zakończeniu prac projektowych rozpoczniemy przygotowania do ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Planujemy go ogłosić jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Prace budowlane rozpoczną się po zakończeniu procedury wyboru wykonawcy, podpisaniu z nim umowy i przekazaniu placu budowy. Należy się tego spodziewać jeszcze w tym roku. (mo)