Przed nimi wielka kariera

Trójka uczniów lubelskich szkół średnich zakwalifikowała się do 8. edycji prestiżowego ogólnopolskiego programu stypendialnego ADAMED SmartUP i od minionej niedzieli uczestniczy w obozie naukowym w Warszawie.


ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny, którego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym obszarze. Do programu co roku kwalifikowanych jest tylko 50 uczniów szkół średnich z całej Polski. Na początek uczestniczą w dwutygodniowym obozie wypełnionym wykładami i zajęciami praktycznymi, doświadczać samodzielnej pracy w laboratorium.

Pracują w 4 grupach tematycznych: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka, fizyka i nowe technologie. W tym gronie w tym roku znalazła się trójka uczniów z lubelskich szkół: Bartłomiej Łuszczuk z Prywatnego Liceum im. Królowej Jadwigi, Anastazja Lisek z III LO im. Unii Lubelskiej (oboje uczestniczą w grupie medycznej) i Krzysztof Słonka z Zespołu Szkól Elektronicznych w Lublinie, który dostał się do grupy fizycznej.

– Siatkę zajęć edukacyjnych na obóz naukowy ADAMED SmartUP tworzymy tak, by dać uczestnikom jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego wykonywania eksperymentów – podkreśla Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP i dodaje – grono obozowe to najbardziej utalentowana młodzież w Polsce, którą wyłoniliśmy w wieloetapowej rekrutacji. Dlatego też współpracujemy ze światowej klasy naukowcami, aby w trakcie obozu zapewnić im zajęcia wykraczające poza standardowy program szkolny i stworzyć niepowtarzalną okazję do kontaktu z nauką.

A obóz naukowy to dopiero początek. We wrześniu 10 osób zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP, czyli przez kolejnych 10 miesięcy weźmie udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych, a na koniec 3 z nich otrzyma stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

RB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here