Przedszkolaki na rowery!

Zajęcia rowerowe w Zespole Przedszkolnym nr 1 w Lublinie

Lubelski ratusz edukuje rowerowo przedszkolaki. Do lubelskich placówek na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku zawitali rowerowi edukatorzy – doświadczeni trenerzy z lubelskich organizacji pozarządowych zajmujący się ruchem rowerowym. W przeprowadzonych przez nich zajęciach wzięło udział 4000 maluchów.


Rowery jako środek transportu i sposób na zdrowe spędzanie czasu promowane były w 44 miejskich placówkach. Najmłodsi poznawali zasady poruszania się na rowerze i bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz rodzaje rowerów oraz ich wyposażenie. W pięciu miejskich placówkach w różnych dzielnicach (Przedszkole nr 31 przy ul. Tymiankowej 60, Czuby Północne; Przedszkole nr 35 przy ul. Błękitnej 5, Dziesiąta; Przedszkole nr 54 przy ul. Lwowskiej 34, Kalinowszczyzna; Przedszkole nr 66 przy ul. Samsonowicza 33A, Wrotków i Przedszkole nr 69 przy ul. Dziewanny 19, (Czuby Północne) przeprowadzono analizę mobilności, na podstawie której stwierdzono, że 82% dzieci nie ma do swojego przedszkola dalej niż 3 km, natomiast ponad połowa (54%) ma do przedszkola nie dalej niż 1 kilometr.

Mimo tak bliskiej odległości większość rodziców dowozi dzieci do placówki samochodem. Zazwyczaj robią to po drodze do pracy, ale sami rodzice w ankiecie odpowiadali, że chcieliby częściej niż obecnie docierać do przedszkola pieszo lub rowerem, tym bardziej, że wynikało z niej też, że większość dzieci ma już swoje rowery i hulajnogi i potrafi na nich jeździć.

Większość rodziców poparła prowadzenie w przedszkolach zajęć rowerowych i stwierdziła, że zachętą do wybierania aktywnego dojazdu do przedszkola wspólnie z dziećmi byłyby inwestycje w małą infrastrukturę rowerową przy przedszkolach – stojaki rowerowe typu U, parkingi dla hulajnóg, zadaszenia lub monitoring, tym bardziej, że do wielu miejskich placówek prowadzi bezpieczna, osiedlowa droga.

– Moi obaj synkowie chętnie dojeżdżają do przedszkola na rowerach lub hulajnodze. Zawsze mają kaski i uczą się bezpiecznej jazdy. W ten sposób docieramy do przedszkola nie tylko aktywnej, ale unikając porannych korków również szybciej niż samochodem – mówi mama maluchów z przedszkola nr 69. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here