Przedszkole przy Pana Balcera na wypowiedzeniu

Rodzice maluchów obawiają się, że Przedszkole nr 49, które od ponad 40 lat mieści się na parterze bloku przy ul. Jana Balcera 11 czeka przeprowadzka

Straż Pożarna ma zastrzeżenia do bezpieczeństwa pożarowego w budynku przy ul. Pana Balcera 11, na którego parterze mieści się miejskie Przedszkole nr 49. LSM, prawdopodobnie w wyniku kontroli, wypowiedziała miastu umowę najmu lokalu z końcem tego roku szkolnego i część rodziców obawia się, że od września ich dzieci będą musiały przenieść się do Przedszkola nr 57 przy ul. Rzeckiego. Urzędnicy deklarują, że zależy im na kontynuacji działalności obu placówek, ale…

Przedszkole nr 49 rozpoczęło swoją działalność w 1976 roku i od tego czasu niezmiennie funkcjonuje na parterze bloku przy ul. Pana Balcera 11. Obecnie samorząd wynajmuje pomieszczenia od Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na podstawie umowy zawartej jeszcze 1 lutego 1991 roku. Do dyspozycji przedszkolaków są tu 3 sale zabaw z niezbędnym zapleczem. Pozwala to na organizację zajęć dla 3 grup liczących po 25 dzieci. Łącznie placówka może więc przyjąć 75 wychowanków. Aktualnie uczęszcza do niej 70 maluchów. Ale dalsze funkcjonowanie placówki w tej lokalizacji stanęło pod znakiem zapytania.

– Wiemy, że w budynku, w którym działa przedszkole była kontrola straży pożarnej, która wykazała jakieś nieprawidłowości. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że niedługo po tym spółdzielnia wypowiedziała miastu umowę najmu wraz z końcem bieżącego roku szkolnego, a urzędnicy mają ponoć pomysł, aby nasze dzieci trafiły do Przedszkola nr 57 przy ul. Rzeckiego, które ma mieć wolne miejsca. Szkoda jednak byłoby utraty tak dobrej placówki, która na swoją renomę pracuje od kilkudziesięciu lat – mówi anonimowo jeden z rodziców.

Urząd Miasta potwierdza, że dostał od LSM wypowiedzenie umowy najmu, wie także o problemach wskazanych przez straż pożarną. Te mają jednak dotyczyć całego bloku, a nie konkretnie pomieszczeń przedszkolnych. Urzędnicy zapewniają, że ich celem jest kontynuacja działalności Przedszkola nr 49, najlepiej w obecnej lokalizacji przy ul. Pana Balcera 11.

– Uchybienia dotyczyły budynku wielorodzinnego przy ul. Pana Balcera 11, a nie lokalu, w którym znajduje się Przedszkole nr 49. Do wyeliminowania nieprawidłowości zobowiązany został właściciel budynku, czyli Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, w terminie określonym przez służby. Budynek nie został wyłączony z użytkowania. Wystąpiliśmy do LSM z prośbą o poinformowanie o przyczynach przeprowadzonych przez straż postępowań, zaproponowaliśmy spotkanie w sprawie dalszej współpracy oraz zwróciliśmy się o udzielenie wyjaśnień dotyczących działań, jakie LSM podjęła do tej pory w celu dostosowania budynku do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej. Miasto nie planuje likwidować Przedszkola nr 49. Ewentualne decyzje dotyczące miejsca jego funkcjonowania będą podejmowanie po zakończeniu trwającego obecnie postępowania wyjaśniającego – informuje Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Przedstawicielka lubelskiego Ratusza potwierdza także, że w przypadku kryzysowej sytuacji będzie możliwość zapewnienia opieki dla jego podopiecznych właśnie w przedszkolu przy ul. Rzeckiego. W jego budynku znajduje się 6 sal zajęć, tymczasem aktualnie funkcjonuje tu 5 grup.

– Przedszkole nr 57 dysponuje 125 miejscami w 5 salach zajęć oraz 18 miejscami w 6. sali zajęć. Obecnie do tej placówki uczęszcza 123 dzieci. W roku szkolnym 2023/24 przedszkole będzie dysponowało 53 wolnymi miejscami wychowania przedszkolnego. Tymczasem do Przedszkola nr 49 w bieżącym roku szkolnym uczęszcza 70 dzieci, z czego 19 dzieci (6-latki) z końcem roku szkolnego przejdzie do szkoły i jako kontynuujących na rok szkolny 2023/24 pozostanie 51 dzieci – dodaje Justyna Góźdź.

Do sprawy wrócimy.

Marek Kościuk