Przejęli i już nie zwrócą?

Głosami 10 radnych gmina Dubienka zdecydowała o przejęciu liceum od powiatu chełmskiego. Uczniowie mogą kontynuować naukę na miejscu bez obaw o likwidację czy wygaszanie szkoły. Powiat szukał sposobu, aby szkoła do niego już nie wróciła.

W środę (24 lutego) odbyła się sesja Rady Gminy Dubienka, na której podejmowano uchwałę w sprawie przejęcia od powiatu chełmskiego prowadzenia Liceum Ogólnokształcącego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience. Za przejęciem szkoły głosowało 10 radnych, przeciwko było troje a dwoje radnych nie dotarło na sesję. Uchwała była konsekwencją wcześniejszych ustaleń z powiatem. A te dotyczyły nie tylko przekazania liceum, ale także budynków szkoły i wsparcia finansowego. Władze obu samorządów dogadały się, że powiat będzie dokładał przez trzy lata do funkcjonowania szkoły w Dubience, jeżeli będzie ona przynosić gminie straty.

– Zobowiązaliśmy się, że pokryjemy 80 procent tej straty, czyli kosztów, jakie gmina poniesie ponad otrzymaną z ministerstwa subwencję – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Z naszych wyliczeń wynika, że maksymalna kwota, jaką możemy przekazać w ciągu tego okresu, to ok. 2,3 mln zł. Zaznaczyliśmy jednak, że gmina może przeznaczyć te pieniądze na dowolny cel.

Wicestarosta mówi, że gmina ma możliwości żeby ograniczyć koszty funkcjonowania liceum w ramach połączonego ze szkołą podstawową zespołu szkół, schodząc chociażby z podwójnych kosztów płac dyrekcji i administracji. Może też racjonalnie wykorzystać kadrę obu placówek. – A jeżeli spełnią się ich oczekiwania dotyczące naboru uczniów również zza wschodniej granicy, to na pewno dadzą sobie radę – uważa.

Jednocześnie powiat chciał się zabezpieczyć, żeby liceum już do niego nie wróciło. Wraz ze szkołą przekaże gminie majątek, wyposażenie i budynek internatu, bo uczniowie korzystali z piętra budynku miejscowej podstawówki. Jednak gdyby za kilka lat okazało się, że jednak gmina nie poradziła sobie z liceum, to zgodnie z prawem będzie mogła oddać szkołę. Bo ustawowy obowiązek prowadzenia szkół średnich spada na powiat a nie gminę. Podobna sytuacja miała miejsce w Rejowcu. Tam po wielu latach prowadzenia liceum, przejętego wcześniej od powiatu, gmina pozbyła się szkoły, zwracając ją wraz z nieruchomościami. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here