Przełom w sprawie betonowego pasa

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego deklaruje prawie 19 mln zł dotacji na budowę pasa betonowego na lotnisku w Depułtyczch Królewskich. – To byłby przełom w komunikacji całego regionu – twierdzi Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie.

W chełmskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej od dawna planowali pas betonowy na lotnisku w Depułtyczach Królewskich (gmina Chełm). Ale taka inwestycja to ogromne koszty i dotąd brakowało na to pieniędzy. Po latach w końcu pojawiła się szansa na ministerialną dotację. Podczas spotkania Arkadiusza Tofila, rektora PWSZ w Chełmie z Sebastianem Skuzą, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, padła ważna deklaracja.
– Dostaliśmy zapewnienie, że dostaniemy prawie dziewiętnaście milionów złotych dotacji, jeśli zagwarantujemy wkład własny w wysokości dziesięciu procent wartości inwestycji, czyli około dwóch milionów złotych – mówi rektor Tofil. – Jesteśmy w stanie zapewnić tę kwotę. Ważną rolę odegrały w tej sprawie starania senatora Józefa Zająca, który bardzo długo zabiegał o tę ważną dla uczelni, ale też dla całego regionu, inwestycję. Podczas spotkania w ministerstwie uzgadnialiśmy harmonogram budowy betonowego pasa.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace nad dokumentacją techniczną ruszą w przyszłym roku i potrwają od sześciu do ośmiu miesięcy. Budowa pasa betonowego o długości 1100 i szerokości 30 metrów wraz z infrastrukturą miałaby się zakończyć w 2020 roku. Inwestycja obejmuje oświetlenie oraz odwodnienie wraz ze zbiornikiem retencyjnym, odprowadzającym wodę z pasa. Rektor Tofil mówi, że na tej inwestycji zyskałaby nie tylko uczelnia, ale cały region. Pas betonowy umożliwiłby całoroczne korzystanie z lotniska.
– Będą mogły z niego korzystać samoloty, zabierające na pokład do pięćdziesięciu pasażerów, a to umożliwia między innymi loty czarterowe – mówi Tofil. – Pas betonowy zwiększy nasze możliwości kształcenia studentów i organizacji szkoleń. Umożliwi odbywanie lotów przez cały rok, w dużej mierze niezależnie od warunków atmosferycznych. Realizacja tej inwestycji odegrałaby wielkie znaczenie dla komunikacji całego regionu.
Przychylność ministerstwa w sprawie budowy pasa betonowego w Depułtyczach Królewskich spowodowana jest m.in. zwiększonym zapotrzebowaniem w kraju na pilotów oraz pracowników obsługi lotnisk. – Branża lotnicza to był uczelniany strzał w dziesiątkę – podsumowuje rektor Tofil. (mo)