Przepełnienie na psychiatrii

Psychiatria wstrzymała przyjmowanie kolejnych pacjentów, bo najzwyczajniej w świecie nie było ich gdzie położyć. Wszystkie łóżka na oddziale były zajęte. – Po świątecznym piciu, kilku dniach wolnego, zawsze mamy więcej wyjazdów do osób z zaburzeniami – mówią pracownicy stacji pogotowia.

Patrząc na liczby, widać wyraźnie, że męski oddział psychiatryczny pusty nie stoi. W ub.r. zanotowano na nim 706 hospitalizacji, w 2018 r. – 741, a w 2017 r. – 761 (dla porównania na oddziale żeńskim w 2019 r. było ich 345, w 2018 r. – 390, a w 2017 r. – 377). Liczba łóżek na obu wynosi aktualnie 75.

Psychiatria jest przeładowana, a widać to najdobitniej po kilku dniach wolnego od pracy (ostatnio – po świętach bożonarodzeniowych i długim weekendzie z okazji Trzech Króli – przez brak wolnych łóżek trzeba było zawiesić przyjmowanie kolejnych pacjentów). Bo, jak przyznają chełmscy medycy, po kilkudniowym piciu pojawiają się omamy i zaburzenia, a w konsekwencji – telefony pod 112.

– Gdy nie ma już wolnych miejsc w Chełmie, wozimy pacjentów do najbliższych szpitali: Neuropsychiatrycznego na Abramowickiej w Lublinie, w Radecznicy i Parczewie – mówi Anetta Szepel, pielęgniarka koordynująca w Stacji Ratownictwa Medycznego w Chełmie. – Z pewnością liczba wyjazdów do pacjentów po spożyciu alkoholu czy będących w stanie przed tzw. delirką alkoholową jest znacznie większa teraz, niż kiedyś. Część z nich przekazujemy policji do wytrzeźwienia, ale jeśli zachowanie pacjenta jest niepokojące, bywa agresywny, ma omamy i zaburzenia świadomości, przewozimy go do szpitala. Musi on jednak wyrazić na to zgodę i dobrowolnie wsiąść do karetki, często następuje to po swego rodzaju negocjacjach.

Jak wynika ze szpitalnych danych za 2019 r., 26,73 proc. wszystkich pacjentów hospitalizowanych na oddziale psychiatrycznym w Chełmie stanowili uzależnieni od narkotyków lub alkoholu. Najczęstsze rozpoznania to: zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu – zespół uzależnień; zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane użyciem alkoholu; schizofrenia paranoidalna, inne uporczywe zaburzenia nastroju (afektywne). (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here