Przeskok radnych do Hołowni

Trzech chełmskich radnych: Stanisław Mościcki, Tomasz Otkała i Maciej Baranowski oraz radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Jaszczuk przystąpili do społecznego ruchu Szymona Hołowni „Polska 2050” w regionie lubelskim. Cała czwórka w 2006 roku zakładała stowarzyszenie Rozwój i Demokracja, które kilkakrotnie brało udział w wyborach samorządowych, a przez 10 lat współrządziło Chełmem. Samorządowców chętnych do zasilenia szeregów „Polski 2050”, która od kilku miesięcy w sondażach wyborczych ustępuje tylko PiS-owi, przybywa.

– „Polska 2050” to ruch społeczny, który dla mnie samorządowca jest bardzo bliski, tworzy nową jakość w życiu społecznym i politycznym. Wykazuje olbrzymie zaangażowanie, aktywność i komunikację ze społeczeństwem – mówi Ewa Jaszczuk, od dwóch kadencji radna sejmiku samorządowego, która mandat dostała startując z list Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jaszczuk nie należy jednak do żadnej partii, choć jaka sama mówi, próbowano ją mocno kojarzyć najpierw właśnie z PSL, a potem z partią Porozumienie Jarosława Gowina. Obecnie w sejmiku jest radną niezależną. Na co dzień pełni funkcję prezesa Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Swoją decyzję o przystąpieniu do społecznego ruchu Szymona Hołowni „Polska 2050” tłumaczy tym, że założenia programowe ruchu są jej bliskie i zbieżne z jej poglądami. – Jako radna wojewódzka zamierzam podejmować inicjatywy w kierunku realizacji postulatów programowych ruchu, aktywnie działać na rzecz i dla dobra mieszkańców województwa lubelskiego – podkreśla Ewa Jaszczuk. – Hołownia stawia na Polskę zieloną, demokratyczną, solidarną i bezpieczną. Bez podziałów na lepszych i gorszych. To ruch społeczny, który łączy, a nie dzieli. Dedykowany jest dla kilku pokoleń. To przyszłość nasza, naszych dzieci i wnuków. Proponuje rozwiązania systemowe dla służby zdrowia, oświaty i gospodarki. Stawia na silny i niezależny samorząd, który jest filarem Polskiej demokracji.

Oprócz Ewy Jaszczuk do stowarzyszenia „Polska 2050” przystąpili trzej chełmscy radni kojarzeni z lewicą: Stanisław Mościcki, Tomasz Otkała i Maciej Baranowski. Oficjalnie zaprezentowali ich senator Jacek Bury, posłanka Joanna Mucha, lider wojewódzki stowarzyszenia „Polska 2050” Rafał Maksymowicz i szefowa ruchu w powiecie chełmskim Katarzyna Rot.

Jaszczuk, Mościcki, Otkała i Baranowski w 2006 roku tworzyli stowarzyszenie „Rozwój i Demokracja”, które z powodzeniem wystartowało w wyborach samorządowych. RiD w radzie miasta miał czterech reprezentantów, a od marca 2008 do listopada 2018 roku współrządził Chełmem, tworząc koalicję z „Postaw na Chełm” prezydent Agaty Fisz. Mościcki przez blisko 10 lat był wiceprezydentem miasta. Po 2010 roku samorządowe drogi Ewy Jaszczuk i Stanisława Mościckiego, szefa RiD-u, rozeszły się. Baranowski nieprzerwanie zasiada w radzie miasta, obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego, zaś Otkała 2,5 roku temu wrócił do niej po ośmioletniej przerwie.

– Siła oddziaływania lokalnego stowarzyszenia na kreowanie pewnych rzeczy, gdy nie ma się za sobą dużego zaplecza, armii ludzi, społeczników, jest niewielka. Ponieważ ruch Szymona Hołowni kładzie bardzo duży nacisk na rolę samorządu, po zapoznaniu się z założeniami programowymi, uznaliśmy, że warto się do niego przyłączyć – tłumaczy Stanisław Mościcki. – Hołownia bardzo rozsądnie ocenia obecną sytuację w kraju, patrzy na wszystko z kilkunastoletnią perspektywą, przyciąga do siebie zarówno nowe osoby, jak i te, które mają przeszłość w polityce, a wielu ludzi dojrzało w nim potencjał, zaangażowało się, znalazły się też na to pieniądze. Ruch „Polska 2050” może zmienić scenę polityczną w kraju.

Lada dzień swoją nazwę zmieni też klub radnych miejskich „Rozwój i Demokracja”. – W tej sprawie złożymy wniosek do przewodniczącego rady miasta. Nasz klub będzie nazywał się „Polska 2050” – informuje Stanisław Mościcki, który ma pozostać jego szefem.

Ewa Jaszczuk wierzy, że chełmskie struktury ruchy będą się poszerzać. – Jestem przekonana, że grono sympatyków i aktywnych uczestników ruchu „Polska 2050” w naszym mieście i regionie będzie stale rosnąć. Bardzo się cieszę, że dołączyli do ruchu również radni rady miasta Chełm. Zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu budowanie wspólnoty samorządowej dla dobra mieszkańców naszego regionu – dodaje Jaszczuk.

Radna sejmiku wojewódzkiego z list ruchu „Polska 2050” niewykluczone, że będzie chciała ubiegać się o mandat poselski w wyborach do sejmu, które zgodnie z kalendarzem powinny odbyć się za dwa lata. – Byłaby naturalną kandydatką – uważa Stanisław Mościcki.

Jest też duże prawdopodobieństwo, że ruch Hołowni będzie chciał też coś więcej ugrać w wyborach samorządowych i wystawić swojego kandydata na prezydenta miasta. Takim dziś może wydawać się Tomasz Otkała. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here