Przestrzenie Sztuki: Teatr

W lubelskim Centrum Kultury trwają pierwsze prace nad spektaklami w ramach konkursu pod tym tytułem. W grudniu br. odbywają się trzy realizacje, których twórcy zakwalifikowali się do konkursu jako pierwsi. Na pokazy i próby przedstawień wstęp jest wolny.

Jako pierwszą próbę, 8 grudnia, widzowie zobaczyli realizację sceniczną sztuki „Pogłosy”, której autorem jest Wit Szostak. Zaprezentował monodram z muzyką na żywo, który jest okazją do pokazania barwnej metaforyki artysty. Opowieść toczy się wokół takich pojęć jak utrata dóbr, pożegnanie, pamięć i prawda, a każde z tych terminów tworzy bardzo osobisty punkt widzenia.

10 grudnia dwukrotnie przedstawiono tu próbę spektaklu „Afryka Kazika”, który wystawia Teatr Czytelni Dramatu przy CK. Performatywna narracja aktora mówi tu o przygodach Kazimierza Nowaka – Polaka, który jako pierwszy człowiek na świecie przemierzył wzdłuż i wszerz Afrykę na rowerze, a całą swoją wyprawę opisał w pamiętnikach.

Z kolei 12 grudnia, w poniedziałek o godz. 18, Centrum Kultury zaprasza widzów już w każdym wieku na próbę spektaklu „On i ona – relacje”. Składają się nań dwie jednoaktówki: „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta oraz „Okno” Ireneusza Iredyńskiego. W sztuce grają aktorzy Amatorskiego Teatru Towarzyskiego, który działa przy Stowarzyszeniu „Węglin Północny”.

Premiery wszystkich spektakli są zaplanowane na 2023 rok. Projekt jest realizowany w ramach cyklu Przestrzenie Sztuki Lublin, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Marek Rybołowicz