Przy klinikach zaparkujesz na luzie

Budowa wielopoziomowego parkingu UM powoli dobiega końca

Powoli dobiegają końca prace przy budowie wielopoziomowego parkingu przy ul. Gębali, nieopodal Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i SPSK Nr 4. Obiekt, który na zlecenie lubelskiego Uniwersytetu Medycznego stawia firma Goldbeck CEE NORTH Sp. z o.o. z podpoznańskich Komornik, pomieści blisko 800 aut, co pomoże rozwiązać problem z parkowaniem w okolicy szpitali w rejonie ul. Jaczewskiego. Ostateczne koszty inwestycji mogą przekroczyć 30 mln zł.


– Aktualnie trwają prace wykończeniowe związane z samym obiektem parkingu oraz prace przy zagospodarowaniu sąsiedniego terenu m. in. budowa dróg dojazdowych czy chodników – mówi dr Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Cały obiekt powstaje w szybkim tempie, bowiem początek inwestycji przypadł na wiosnę tego roku. Wykonawca w pierwszym etapie dokonał wyburzenia wyłączonych z użytku budynków po dawnej kotłowni węglowej wraz z podziemnym składem opału. Następnie budowlańcy przystąpili do zasadniczej części inwestycji. W jej ramach powstaje parking o siedmiu poziomach w północnym i południowym segmencie, które połączy ze sobą pięciopoziomowy łącznik.

– Wartość umowna to 28,55 mln zł, ale trwają rozmowy w sprawie waloryzacji wynagrodzenia w związku z wystąpieniem okoliczności nadzwyczajnych, których nie dało się przewidzieć na etapie podpisania umowy – informuje dr Wojciech Brakowiecki.

Uczelnia finansuje realizację tego kontraktu w ramach pozyskanego kredytu inwestycyjnego. Łącznie w nowym obiekcie powstanie 793 miejsc postojowych, z których zgodnie z aktualnymi planami większość powinna być ogólnodostępna. Oznacza, to że na budowie parkingu powinni skorzystać nie tylko sami medycy z sąsiednich placówek, ale także pacjenci.

– Zakładamy, że pracownicy Uniwersytetu Medycznego będą mogli wykupić karnety, ale naszym założeniem jest, że parking będzie płatny, ale ogólnodostępny. Na chwilę obecną decyzja o wysokości opłat za parkowanie nie została jeszcze podjęta – dodaje dr Wojciech Brakowiecki z UM Lublin.

Marek Kościuk